Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2010


Jestřábi z Mezinárodního měnového fondu už obhlížejí Česko

Lenka Zlámalová

Mezinárodní měnový fond začal minulý týden (od 18. 01. 2010 - pozn. red. CS-magazínu) detailně sondovat, co může v Česku čekat po volbách. Mise, na niž přijeli emisaři instituce, která bývá poslední záchranou před státním bankrotem, byla výrazně jiná než v minulých letech.

Kromě rutinních rozhovorů s experty na ministerstvech a v centrální bance si tentokrát vyžádali schůzky s politiky ze sociálního a rozpočtového výboru sněmovny. Na uzavřených jednáních se jich detailně vyptávali, co budou dělat po volbách. "Zajímalo je, co uděláme s výdaji v důchodech, v sociální oblasti a ve zdravotnictví," říká místopředseda ODS Petr Nečas. O takovou schůzku ho úředníci z fondu nikdy v minulých letech nepožádali. Dokonce ani když se – tak jako letos – blížily volby. Otázky mířily jasným směrem: jak dlouhodobě vyřešíte, že utrácíte o 180 miliard víc, než dokážete vybrat? Žádná politická strana na to zatím úplně detailní odpověď nemá. Ozdravné recepty, které fond sepsal, ale potěší spíš pravicové strany. Vyzývají k pokračování zdravotnické a důchodové reformy tak, jak ji nastartovala Topolánkova vláda. ČSSD však necítí, že by se dostala pod tlak. "Vyslechli si naše plány a usmívali se," řekl včera LN místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který se jednání s emisary fondu účastnil.

Návštěva opět potvrdila, že finanční investoři, kteří českému státu půjčují na státní dluhy, dali zemi poslední oddechový čas do voleb. "Pokud pak neuvidí jasný směr reforem a snižování schodku, můžeme se rychle dostat tam, kde je dnes Řecko," říká ministr financí Eduard Janota.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky