Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2010


Otrocká práce mnoha Ukrajinců v ČR

Jakub Svoboda

Přijeli do Česka za prací a lepším životem. Práci odvedli, ale peníze za ni neviděli. S takovou zkušeností se v naší zemi setkalo mnoho Ukrajinců. Vyplývá to z výpovědí více než deseti ukrajinských přistěhovalců pro Novinky.cz Všichni tito cizinci si vybavili alespoň jednu takovou konkrétní zkušenost s českými firmami nebo soukromníky, kteří je nejdříve využili k namáhavé práci, ale posléze jim za ni nezaplatili.

„Štukoval jsem stropy a opravoval byty v Praze na Vinohradech. Už několik měsíců mi za to majitel firmy dluží 27 500 korun,“ říká starší Ukrajinec, který si nepřeje být jmenován.

„Textilka, v níž jsme dělali, nám nezaplatila za práci deset tisíc. Pouze nám nějaký čas dávali 300 korun týdně na jídlo, spali jsme na jejich ubytovně,“ stěžuje si 31letá Magda. Jinou Ukrajinku zase údajně okradl nejmenovaný pražský restauratér, pro něhož pracovala v kuchyni.

Právo již na konci loňského října upozornilo na případ písecké úklidové firmy 3D Cleaning, na které se dodnes zhruba stovka Ukrajinek neúspěšně domáhá doplacení více než miliónu korun. Na minimálně sedmi místech v Praze a okolí uklízely ženy pro tuto firmu od října 2008 do loňského února, aniž by za to dostaly zaplaceno. „Mnoho z nás se tak dostalo do zoufalé finanční situace. Kvůli slibovanému výdělku jsme přitom dřely do úmoru, někdy i na kolenou,“ rozhořčeně říká Jelena Kričfaluši. Stejnou zkušeností si pak prošla třeba i další Ukrajinka Anja, která pro firmu uklízela i s dcerou.

Pravdivost slov ukrajinských žen potvrzují také někteří bývalí čeští pracovníci této písecké firmy a evidenční listy, na nichž vykonanou práci Ukrajinek stvrdili zaměstnanci 3D Cleaning svými podpisy. „Pracovala jsem u 3D Cleaning jako vedoucí a mohu potvrdit, že opravdu Ukrajinky pro tuto firmu vykonávaly těžkou práci, za kterou nedostaly zaplaceno. Upozornila jsem na tuto skutečnost finanční úřad v Písku. Dala jsem jim k dispozici podklady - pracovní výkazy, knihy jízd, odpracované hodiny Ukrajinek včetně jmen a telefonních čísel, ale bohužel bezvýsledně,“ sdělila Novinkám bývalá zaměstnankyně úklidové firmy Jitka Svobodová. „Bylo mi jich líto. Nadřely se tam hodně a peníze si zasloužily,“ dodala pak s tím, že i jí firma dluží 30 tisíc korun. Kopie podepsaných evidenčních listů mají Novinky.cz k dispozici.

Společnost 3D Cleaning se ale stejně jako některé další firmy využívající práce cizinců brání tím, že nikdy neměla s Ukrajinkami žádný smluvní vztah. Sama ale potvrdila odvedenou práci Ukrajinek tvrzením, že jim nezaplatila, protože jí měly prostřednictvím různých fakturačních firem způsobit neupřesněné daňové škody.

Ukrajinky dokonce podaly kvůli škodě, která jim vznikla, trestní oznámení. Písecký vyšetřovatel však postupoval podobně jako místní finanční úřad a celou věc odložil s tím, že nedošlo k žádným skutečnostem, které by vedly k zahájení úkonů trestního řízení. Podle Loranta Lazára ze společnosti Corvinus CZ, která Ukrajinky zastupuje, je zarážející, že policista nejdříve vyslechl potenciálního pachatele - jednatele společnosti 3D Cleaning, provedl lustrace poškozených osob a poté případ uložil pod číslem jednacím jako podání neodůvodněné a neopodstatněné. „Vůbec se nezabýval výslechy svědků, aby věc mohl objektivně posoudit,“ zdůraznil Lazár. O případ se však už začaly zajímat některé další státní instituce.

„Z Ukrajiny nás vyhnaly špatné životní podmínky, které se s příchodem krize ještě zhoršily. Snažím se uživit nejen sebe, ale i malou dcerku, která je v Česku se mnou. Pro úklidovou firmu jsem odpracovala kolem 100 hodin, ale zatím jsem od ní dostala jen zálohu 1500 korun. Třeba nám někdo pomůže a peníze, na které máme nárok, přece jen nakonec uvidíme,“ věří jedna z mladších Ukrajinek, která rovněž pro 3D Cleaning podle svých slov pracovala.

(Novinky.cz)Zpátky