Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2010


Princ Charles poslal do Česka miliony, ztratily se

Pavel Baroch

Nad návštěvou následníka britského trůnu prince Charlese, který v sobotu dorazí na čtyři dny do Česka, visí hrozba nepříjemného faux pas. Deník Aktuálně.cz totiž zjistil, že v Česku nejsou k dohledání miliony, které slíbil princ před devatenácti lety poslat na opravu severočeského barokního zámku Jezeří.

Charlese tam v roce 1991 přijel, aby se podíval, jaká zkáza zůstala po těžbě uhlí. "Měsíční" krajina severních Čech prince šokovala stejně jako zruinované šlechtické sídlo, které bylo ještě v polovině 80. let kvůli povrchové těžbě uhlí určeno k likvidaci. Princ poté slíbil, že rekonstrukci zámku finančně podpoří. Kvůli daru byl založen zvláštní účet, jenomže peníze na něj podle zjištění Aktuálně.cz nikdy nedorazily. Lidé, kteří se o rekonstrukci Jezeří starají, jsou přesvědčeni o tom, že se desítky milionů na zámek "zastavily" v Praze. A nakonec posloužily na opravu zahrad pod Hradem.

Dopis Havlovi: Kde jsou peníze?

"Mám to na 90 procent, ale nikdy jsme neviděli žádný podepsaný papír," řekl Aktuálně.cz Pavel Koukal, mluvčí Společnosti za obnovu Jezeří. Dodal, že exprezidentovi Václavu Havlovi, s nímž se Charles o vikendu také setká, napsal dopis, v němž zmiňuje i to, že slíbené peníze na zámek od roku 1991 nedorazily.

Geolog Jan Marek, který vyučuje na Přírodovědecké fakultě v Praze, popsal před pěti lety události z počátku 90. let v publikaci Územní ekologické limity těžby v Severočeské hnědouhelné pánvi. Uvedl, že princ Charles slíbil finanční pomoc ze světových zdrojů. Společnost pro obnovu Jezeří kvůli tomu založila Nadaci pro obnovu Jezeří a u jedné banky v Mostě založila účet. "První vklad uložil pražský architekt Karel Císař, autor projektu na rekonstrukci zámku. Ale další peníze už nedošly. Princ svůj slib splnil, jenže peníze skončily v Praze. Byly použity na rekonstrukci barokních zahrad pod Pražským hradem a snad i na výměnu několika soch na Karlově mostě," napsal Marek.

Pro Jezeří nezbyla ani koruna

Jezeří stojí kousek od Horního Jiřetína, tamní místostarosta Vladimír Buřt vzpomíná, že se o Charlesových penězích dozvěděl až sedm, osm let po princově návštěvě zámku. Podle Buřta se o tom zmínila pracovnice Národního památkového ústavu, která byla pracovně na Jezeří. Charles měl poslat desítky milionů korun, přičemž půlku měl dostat zámek, půlku zahrady pod Pražským hradem. "Na Jezeří nedoputovala ani koruna," řekl Aktuálně.cz Buřt. Dodal, že po "zmizelých" penězích vzhledem k dlouhému časovému odstupu ani nepátral. "Kdyby ty peníze opravdu dorazily, byl by samozřejmě zámek úplně někde jinde," dodal Buřt. Jezeří se sice renovuje, ovšem práce postupují jen zvolna.

Mluvčí Národního památkového ústavu Zdeňka Kalová uvedla, že v ústavu pracuje už jenom jeden ekonom, který byl u toho, když dorazily Charlesovy miliony. "O tom, že část z nich měla jít na zámek Jezeří, ale nic neví," řekla Aktuálně.cz Kalová. Potvrdila, že všechny peníze šly na rekonstrukci zahrad pod Pražským hradem. Podle Kalové šly Charlesovy peníze na rekonstrukci zahrad prostřednictvím nadace Prague Heritage Fund. Jenže o práci nadace nejsou z posledních let žádné informace, je pouze spojovaná s rekonstrukcí hradních zahrad. Na internetu není ani její sídlo.

Havlova tajemnice Sabina Tančevová odmítla, že by nadace Prague Heritage Fund, kterou založil právě Havel a princ Charles, měla s penězi pro Jezeří cokoli společného. "Z prostředků této nadace byly obnoveny palácové zahrady pod Pražským hradem, dále socha svaté Luitgardy na Karlově mostě a kostel svatého Bartoloměje na Starém městě, řekla Tančevová. "Není vyloučeno, že princ Charles v konverzaci na zámku Jezeří v roce 1991 slíbil pomoc, ale takový slib - byl-li učiněn - nemá nic společného se zmíněnou nadací," dodala tajemnice. Tančevová se zároveň ohradila proti tvrzení Pavla Koukala, mluvčího Společnosti za obnovu Jezeří, že v dopise Václavu Havlovi žádá ohledně peněz pro Jezeří o vysvětlení. "V dopise Václava Havla pouze žádá, aby prince Charlese o stavu zámku informoval," tvrdí Tančevová.

Stala se při rozdělování milionů chyba?

Na internetových stránkách britského velvyslanectví není o penězích pro Jezeří také žádná zmínka. Pouze se zde zmiňuje Charlesův příspěvek na obnovu zahrad pod Pražským hradem.

O slíbených milionech pro severočeský zámek nic neví ani tehdejší Havlův kancléř Karel Schwarzenberg, který prince Charlesem na Jezeří před 19 lety doprovázel. "Nemám o tom nejmenší tušení," řekl Aktuálně.cz Schwarzenberg.

Jan Rovenský z Greenpeace soudí, že se mohla stát chyba, nedopatření, že to nemusel být záměr Charlesovy miliony pro Jezeří použít jinak. Anebo peníze z Británie pro Jezeří nikdy neodešly? "Nemyslím si, že by si to princ Charles rozmyslel. A jeho závazek na Jezeří jasně zazněl," řekl Aktuálně.cz Rovenský. "Samozřejmě by bylo ideální, kdyby teď při své víkendové návštěvě řekl, že pošle peníze znovu, když to napoprvé nevyšlo. Ale o tom pochybuji."

(Aktuálně.cz)



Zpátky