Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2010


Češi smrdí

Fabiano Golgo

Zajímalo by mě, co si Češi myslí o skutečnosti, že v Brazílii, když chce někdo říci, že se člověk pořádně neosprchoval, nebo když chce někoho obvinit, že se nestará o vlastní osobní hygienu, říkáme, že ten člověk užívá "banho tcheco" - což doslova znamená, že se "myje po česku".

Proč? Protože čeští přistěhovalci, kteří přijeli pracovat do Brazílie pro Jana Antonína Baťu, prosluli tím, že se nemyli. A brazilský prezident Juscelino Kubitschek tohle slýchával jako malé dítě, protože jeho matka byla českého původu, a tak tento výraz koncem padesátých let v Brazílii zpopularizoval.

Od té doby, kdykoliv chce nějaký Brazilec urazit jiného Brazilce, že nedodržuje základní hygienické zvyklosti, ptá se, jestli ten člověk užívá banho tcheco. Pokaždé, když chtěla moje matka donutit mého bratra, aby neignoroval povinnou sprchu před večeří, ptala se ho: "Jsi snad Čech?" anebo říkala "Špinaví čeští chlapci žádnou brazilskou večeři nedostanou".

A pokud, milý český čtenáři, tě to neuráží - je to špatná pověst, která je založená na skutečnosti, protože ve srovnání s jihoamerickou kulturou Češi skutečně dodržují hygienické zvyklosti jen velmi nedbale - pak co ten fotbalista "Gremio" z brazilského fotbalového týmu, který se jmenuje Anderson Simas Luciano, ale veřejnost ho zná pod přezdívkou "Tcheco". Proč? Protože, jako dítě, mu začala maminka říkat "Čechu", protože se po fotbalovém zápase nechtěl sprchovat.

Shodou okolností zrovna kdosi jel po zrušení letů z Německa do Prahy autobusem Student Agency a jeho zážitek z noční cesty byl, že mladá průvodkyně od Student Agency v autobuse smrděla.

(zkráceno)Zpátky