Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2010


Ocenění pro bratry? Jen když zmizí Klaus

Nacistický režim jí zabil otce. Kvůli komunistům přišla o matku a bratry, kteří prchli na Západ. Zdena Mašínová věří, že účast politiků na pohřbu Milana Paumera je znamením, že její bratři budou rehabilitováni.

* LN Mrzelo vás, že na pohřbu vedle vás neseděli vaši bratři?

To víte, že ano. Ale je to jejich rozhodnutí a zcela chápu jejich důvody. Bude-li se společnost vyvíjet tak, jak by měla, aby se stala demokratickou, určitě by se vrátili. S tím, jak to ale u nás vypadá dnes, jsou nespokojení. A zklamaní.

* LN Překvapila vás účast vysokých ústavních činitelů?

Ano, velice si toho vážím a moji bratři taktéž. Je to přece jen nějaký posun.

* LN Vnímáte přítomnost politiků na ceremonii jako příslib, že by mohli být vaši bratři rehabilitováni?

Ráda bych tomu věřila, doufám, že bych se ještě mohla dožít spravedlivější společnosti. Věřím, že příběh mých bratrů bude předkládán veřejnosti tak, jak to skutečně bylo.

* LN Myslíte, že vaši bratři svou vlast před smrtí ještě navštíví?

Muselo by se mnohé změnit. Justice by musela stát na zcela jiných zákonech tak, aby nebyla návaznost na zákony minulého režimu. Také je nutná personální obměna, je tam řada lidí, kteří jsou poplatní minulému režimu. Dále je nepřípustné, aby se zločinecká organizace komunistická strana vydávala za demokratickou stranu.

* LN Věříte, že se bratři ocenění dočkají?

To nemohu říci, asi by se musela změnit garnitura, hlavně ta hradní. Václav Klaus je postava patologická, která nepatří do čela státu.

(jas)Zpátky