Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2010


Zemřela herečka Hana Pravdová

Ve věku 92 let zemřela 22. května herečka Hana Pravdová. Herečka, původním jménem Hana Marie Becková, začala později vystupovat pod jmény svých dvou manželů - jako Munková a Pravdová a pod uměleckými pseudonymy Bělská a Alexandrová.

Herectví se učila u Olgy Scheinpflugové a Karla Dostala, první angažmá získala v olomouckém divadle. Jeho ředitel Oldřich Stibor ji ale v roce 1937 poslal na roční stáž do Leningradu. Po návratu v roce 1938 hrála v kladenském divadle, hostovala ve Vinohradském, Národním a Švandově divadle. V této době také natočila několik filmů, například Marijka nevěrnice či První políbení.

Slibně se rozvíjející kariéru přerušila 2. světová válka a transport do Terezína a Osvětimi. Tam v roce 1945 zahynul její první muž Alexandr Munk. Herečce se podařilo utéci z pochodu smrti.

V roce 1946 se pod jménem Alexandrová vrátila do tehdy už Realistického divadla, kde poznala svého druhého muže, herce Jiřího Pravdu. V roce 1948 manželé Pravdovi s ročním synkem Alexandrem emigrovali. Ve Francii nedostali coby emigranti povolení k umělecké činnosti, proto pokračovali do Austrálie, kde v letech 1949 až 1956 vedli vlastní divadlo Tana Company a uvedli hry Luigiho Pirandella, Augusta Strindberga, Jeana Anouilha či A. P. Čechova.

V roce 1956 odešli na doporučení slavné anglické herečky Dame Sybil Thorndikové do Londýna. Tam manželé Pravdovi působili v divadle, filmu a televizi. Jiří - pod jménem George - hrál i v prestižních divadlech, jako je Old Vic.

Pravdová, v Anglii známá pod jménem Hana Marie Pravda, se po roce 1989 do Prahy několikrát vrátila, v roce 1999 tu vyšla kniha vzpomínek manželů Pravdových nazvaná Krátké povídky z dlouhého života.

(kul)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky