Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2010


Němčině na školách zvoní hrana

Pavla Kubálková

Povinná angličtina na školách - pro děti samozřejmost, pro školy velká starost. Angličtina se má stát dominantním jazykem na českých školách. Má to ale háček: nedostatek kvalitních jazykářů.

Je jich málo, ale přesto existují. Řeč je o základních školách, kde se děti jako první jazyk učí němčinu. Taková praxe by ale měla do dvou let definitivně skončit. Vláda totiž počítá s tím, že by se na všech školách učila jako první jazyk pouze angličtina. Hlavním argumentem je, že se tento jazyk stejně učí již na většině českých škol. Poptávka po ní je prý i od rodičů.

Jenomže ne všechny školy změnu vítají. Například ředitelka pražské základní školy Kladská Kateřina Vávrová to považuje za chybu. Zde se zaměřují od první třídy výhradně na německý jazyk. Od třetí třídy si pak děti přibírají angličtinu. „Po němčině je velká poptávka. Zájemců o studium u nás máme víc než dost,“ popisuje Vávrová. Podle jejích slov se navíc děti, které začínají s němčinou, anglický jazyk pak učí lépe. „Ukazuje se, že když děti začnou s němčinou a pak si teprve přidají angličtinu, zvládají ji stejně dobře jako děti, které měly jako první právě anglický jazyk. Pro němčináře je mnohem lehčí se angličtinu naučit. Opačně to ale nefunguje,“ dodala.

Školy, kde se vyučuje jako první jazyk němčina, se také bojí toho, že neseženou dostatečně kvalitní učitele tohoto jazyka. Že by s tím mohl být problém, připouští i ministerstvo školství. „Stále se velmi často děje, že vystudovaní jazykáři odcházejí místo do škol do soukromé sféry, kde dostanou lepší peníze,“ potvrdila nedostatek učitelů mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. Školám by ale mohly pomoci peníze z Evropské unie. Existují projekty, díky kterým školy mohou získat peníze na dovzdělávání jazykářů.

Na nedostatek kvalitních učitelů každý rok upozorňuje i Česká školní inspekce. Situace se sice mírně zlepšuje, k dokonalosti má stále daleko. Problémy řeší hlavně školy v menších městech a obcích. Pomohly by nedabované filmy Zavedením povinné angličtiny ale snaha ministerstva zlepšit jazykovou vybaveno školáků nekončí. V budoucnu by totiž mohl být povinný i druhý cizí jazyk, jako je tomu ve velkém množství evropských zemí.

Praxe i inspekční kontroly navíc ukazují, že české děti mají s cizími jazyky problémy. Důvodem je, že nemají například angličtinu vůbec naposlouchanou a nepoužívají ji v praxi. Podle ministerstva by mohlo pomoci, kdyby se v televizi vysílaly i nedabované filmy v původním znění. „Do budoucna není vyloučené jednání s Českou televizí na toto téma,“ potvrdila Böhmová.

Kolik dětí se učí jaký jazyk na základních školách

angličtina 618 147

němčina 111 196

ruština 19 378

francouzština 6897

španělština 1805

italština 169

„Děti by měly mít možnost si vybrat, jestli se chtějí učit anglický, nebo německý jazyk,“ říká Eva Horáčková, ředitelka základní školy Kamenná v Aši.

* LN Jaký jazyk se u vás děti učí od třetí třídy?

Mají na výběr mezi angličtinou nebo němčinou. Je zcela na nich, co si vyberou.

* LN O jaký jazyk mají větší zájem?

Němčina je v poslední době trochu na ústupu, takže víc dětí vybírá angličtinu. Ale i o němčinu je stále zájem.

* LN Z jakého důvodu o ni mají stále zájem?

Těch je několik. Žijeme v příhraničí. Hodně dětí jezdí s rodiči nakupovat do Německa, jezdí tam ale i na sportovní akce, výměnné pobyty. Němčina je slyšet i tady u nás. Je to pro ně vlastně tradiční jazyk.

* LN Jak se díváte na záměr vlády, že by se povinně jako první jazyk učila pouze angličtina?

Myslím, že by dětem měla možnost volby zůstat. Mělo by být jen na nich, jestli se chtějí učit anglicky, nebo německy.

* LN Proč?

Protože některé děti němčinu skutečně používají víc. Rodiče mají často pocit, že je tento jazyk jednodušší, nevíc jím sami mluví a mohou tak při učení svému dítěti pomoci. I tady v Aši a okolí se s němčinou potkáte na každém kroku. Třeba v obchodech a restauracích, protože k nám jezdí hodně německy mluvících lidí.

* LN Pokud se zavede povinná angličtina, budete s tím mít nějaké problémy?

Určitě ano.

* LN Jaké?

Největší bude sehnat kvalitní učitele. Tím, že jsme v příhraničí, nemáme problém s učiteli německého jazyka, angličtinář se ale shání mnohem hůř.

* LN Máte s tím problém už nyní?

Nebylo lehké někoho kvalitního a hlavně kvalifikovaného sehnat. Pokud se ale bude učit jen angličtina, problém to bude.

* LN Myslíte, že ho seženete?

Snad ano. Pokud ne, museli bychom přijmout nekvalifikovaného vyučujícího, jen abychom někoho měli. Což bych nerada.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky