Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2010


Na českých dálnicích prudce přibylo odpadků

Dálnice využívají lidé stále více také jako smetiště. Objem odpadu, odklizeného z těchto silničních magistrál a jejich okolí, se za poslední dva roky zvýšil v Česku o více než tři čtvrtiny. Zatímco v roce 2007 sesbírali silničáři z dálnic a rychlostních silnic 2300 tun odpadu, loni už více než 4200 tun. „Obávám se, že by bez pravidelného úklidu naše dálnice vypadaly strašlivě a kvůli odpadkům by je snad nebylo možné ani bezpečně projíždět,“ posteskl si šéf Ředitelství silnic a dálnic ČR Alfred Brunclík. „Když na kterémkoliv místě na dálnici vystoupíte a sejdete ze svahu, najdete hromady bordelu,“ potvrdil šéf Střediska správy a údržby dálnice (SSÚD) v Mirošovicích Stanislav Šimon. „Okolí samozřejmě uklízíme, ale nedá se to zvládnout. Soustředit síly musíme hlavně na těleso dálnice a odvodňovací kanály,“ dodal.

Právě úsek dálnice D 1 za Prahou patří k nejznečištěnějším. Jen z průhonických odpočívadel svezla za loňský rok silniční údržba přes 200 tun odpadků, zhruba stejné množství jich posbírala mimo odpočívadla. Odklízení odpadů stojí ročně milióny korun. Například mirošovické SSÚD platí na skládce 450 Kč za tunu, ve spalovnách je odevzdání odpadu ještě mnohem dražší.

Lidé podle silničářů nechávají u dálnic stále více nelegálního odpadu včetně starých sedacích souprav. „Vozí tam odpadky, když jedou v neděli z chat a chalup, prostě šetří. A provozovatelé občerstvení tam dokonce vyvážejí tak nepříjemné věci, jako jsou hovězí kosti nebo mrtvá kuřata. S tím jsou potom obrovské komplikace,“ uvedl Šimon.

Občas se sice podaří zjednat nápravu za pomoci policie, drtivá většina nepořádníků ale zůstává nepotrestána. Jak přitom Právu řekl šéf služby dopravní policie Leoš Tržil, kdyby policisté nemuseli tak často dohlížet na parkoviště u dálnic a zasahovat kvůli zmíněnému nepořádku, mohlo by jich být více nasazováno pro přímý dohled nad bezpečností silničního provozu a ubylo by vážných přestupků i nehod.

(jn)

(Právo)Zpátky