Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2010


Letectvo nacvičuje útok na Írán

Gita Zbavitelová

Minulé pondělí (28. 07. 2010 - pozn. red. CS-magazínu) zahynulo v Rumunsku šest izraelských vojáků a jeden rumunský pilot při vojenském cvičení v Karpatech, když se s nimi v obtížném hornatém terénu zřítil vojenský bojový vrtulník. O příčinách neštěstí bylo zveřejněno minimum informací a izraelská média se rozhořčeně ptala, proč musí vojáci jezdit na cvičení tak daleko. Odpověď přináší izraelský server Debkafile, který čerpá informace z vojenských a zpravodajských zdrojů: vojáci nacvičovali v divokém rumunském terénu útok na Írán, konkrétně na horské tunely, v jakých Írán ukrývá se jaderné továrny.

V Karpatech se totiž nalézají podobné jeskyně ve strmých horských svazích, jaké si Írán našel pro své utajované laboratoře. Podle zdrojů serveru se kvůli dlouhodobému odmítání Moskvy prodat Íránu vysoce vyspělý obranný systém přepadových řízených protiletadlových střel se už Teherán vzdal naděje na zajištění obrany vzdušného prostoru a vsadil na hluboké tunely. Už nejméně dva roky je razí v obtížně přístupných horách vysokých přes dva tisíce metrů a schovává do nich svá jaderná zařízení. Podle Teheránu tam budou v bezpečí. Americká a izraelská armáda proto od té doby nacvičuje, jak se vyhnout íránským radarům a nepozorovaně doletět v extrémně nízkých výškách úzkými horskými průsmyky až k ústí tunelů. Cvičení v Rumunsku se konalo v přibližně stejně vysokých horách a terénu, jaké Američané a Izraelci očekávají v Íránu.

K takovému úderu by byly použity speciální rakety, které dovedou proletět celým a jakkoli klikatým tunelem a explodují, až válečná hlavice identifikuje a kontaktuje cíl, píše Debkafile. Celý manévr je mimořádně nebezpečný. Piloti musí být výjimečně zruční a musí umět stoupat a klesat během zlomků vteřin a nerozbít se o skalní stěnu. Izraelský vrtulník v Rumunsku podle zprávy vyšetřovatelů vletěl do mraku, který se nacházel nad simulovaným cílem, a roztříštil se o příkrou stěnu hory, zatímco druhá helikoptéra se mraku vyhnula a bez nehody pokračovala v letu. Piloti mají nařízeno vyhnout se mraku, který zakrývá cíl, a obletět ho. Při tom však musí mít svůj cíl stále na očích.

Havárie v Rumunsku odhalila vojenským pozorovatelům, že izraelské letectvo nacvičuje útok na Írán nejen s bombardéry, ale i s těžkými vrtulníky Jasúr CH-53, které musí tankovat za letu. Tato cvičení se konají ve spolupráci nejen s Rumunskem, ale také s Řeckem a Bulharskem, jejichž vzdálenost od Izraele je přibližně stejná jako z Izraele do Íránu – 1600 kilometrů. Cvičení se účastní i americké vojenské základny v Rumunsku a Bulharsku. Předchozí izraelsko-americký nácvik se odehrál začátkem června v jižním Izraeli, kde se piloti učili provádět 24hodinové starty z americké letadlové lodi Harry Truman a útočit na simulované cíle v Negevské poušti.

(www.rozhlas.cz/cro6)Zpátky