Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2010


Studenti s jízdními řády nekamarádí

Čtyři z pěti studentů si nedokáží najít dopravní spojení v klasickém jízdním řádu. Vyplývá to z průzkumu agentury Commservis.com na 53 středních školách v České republice. Informoval nás o tom analytik firmy Tomáš Zdechovský. Podle něj průzkum zjišťoval, zda studenti umějí cestovat pouze za pomoci papírových jízdních řádů Českých drah a řádů městské hromadné dopravy Hradce Králové a Pardubic. »Ukazuje se, že moderní doba zbavuje mladé lidi schopností poradit si bez komunikačních a technologických pomůcek. Většina studentů přiznala, že spoje hledá výhradně prostřednictvím internetu, sms a v případě problémů volají na infolinku nebo se zeptají přímo na nádraží,« uvedl Zdechovský.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že jen jeden student z deseti je v jízdním řádu schopný bezchybně najít nejbližší spojení například z Trutnova do Prahy. »Jedním z největších problémů studentů je kombinování autobusové a vlakové dopravy. Pokud museli najít spoj, který je kombinací těchto variant, vždy udělali chybu,« přiblížil dále Zdechovský. Podle něj totiž studenti jízdní řády vidí jen jako změť nic neříkajících čísel bez logického uspořádání.

Z průzkumu dále vyplynulo, že klasický jízdní řád vlastní pouze osm procent studentů středních škol a pouze šest procent z nich ho používá alespoň jednou týdně. Více než osmdesát procent mladých má problém bezchybně kombinovat spojení městských autobusů a vlaků.

(km)

(Novinky.cz)Zpátky