Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2011


Vláda chce bývalým estébákům vzít peníze

Jakub Kalenský

Někdejší příslušníci Státní bezpečnosti a prominentní komunisté přijdou o peníze. Vyjednavači ODS, TOP 09 a VV začali pracovat na tom, aby oběti komunistického režimu dostaly finanční kompenzaci přímo od osob, které se na jejich pronásledování podílely. Platit do speciálního fondu určeného lidem stíhaným za minulého režimu by měli právě pracovníci tajné komunistické policie a vysocí straničtí funkcionáři. "Shodli jsme se na tom, že zvláštní pracovní skupina na úrovni poslaneckých klubů vypracuje zákon, podle kterého by část výsluh pro příslušníky StB šla na fond solidarity, z něhož by se přispívalo na důchody těm, kdo byli režimem vězněni a nyní mají důchody hluboce pod průměrem," potvrdil HN ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra.

Čeští politici se touto myšlenkou inspirovali v sousedním Polsku, kde podobná úprava už platí. "Cílem je nejen morální uznání pro aktivní účastníky odporu proti komunismu, ale také vyrovnání se s těmi, kdo na nich páchali zločiny," řekl HN předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Podle něj by bylo možné podobné opatření vsunout pozměňovacím návrhem do zákona o protikomunistickém odboji, kterým se bude sněmovna zabývat tento týden. Vondra má ale za to, že by bylo lepší vypracovat zvláštní zákon.

Poslanci zatím také ještě nemají jasno, jakým mechanismem převodu peněz od komunistů a příslušníků StB k obětem komunismu dosáhnout. Jedním z uvažovaných řešení je například speciální srážková daň.

(www.ihned.cz)Zpátky