Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2011


Připomínka údajného masakru u Dobronína padla, kříž někdo zničil

Miroslav Mareš

Dřevěný kříž na louce Budínka nedaleko Dobronína na Jihlavsku, který zde spontánně umístila loni v srpnu po odkrytí masového hrobu trojice dobronínských mužů, někdo v půlce přeřízl. Po pachateli, kterému v případě dopadení hrozí až rok vězením zůstala na místě jen nálepka organizace Antifa.

Připomínka údajného masakru padla jen pár dnů poté, co na kříž kdosi vylepil sdělení "Vemte si zbytky těch fašounů do Německa a nezasviňujte s nima český hřbitov". Hanlivý nápis političtí představitelé odsoudili a v úterý (15. 03. 2011 - pozn. red. CS-magazínu) jej někdo z kříže strhl. Hlášení o tom, že neznámý pachatel kříž podřezal, přijali policisté podle krajské mluvčí Dany Čírtkové ve středu po sedmnácté hodině. Až do večerních hodin pak případ na místě vyšetřovali. "Dnes zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu poškozování cizí věci. Za to pachateli hrozí až jeden rok vězení," řekla ve čtvrtek dopoledne Čírtková.

Třímetrový kříž stál nedaleko místa, kde policisté loni v létě odkryli masový hrob. V něm nalezli kosterní ostatky asi třinácti mužů, pravděpodobně hlavně německých obyvatel nedaleké Kamenné, za války vzorové vesnice SS. V poválečných dnech je měli brutálně ubít jejich čeští sousedé. Nyní jsou kosterní ostatky nalezené z hrobové jámy na rozboru DNA, který by jim mělo přiřadit jména obětí. V Dobroníně se schyluje k jednání o oficiálním pomníku, který by měl ukončit celou kauzu. Kamenný pomník se jmény obětí z masového hrobu na Budínce by měl být umístěn na dobronínském hřbitově. V pondělí jeho návrh budou projednávat zastupitelé Dobronína.

(MF DNES)Zpátky