Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2011


Dokonalý návod k dotacím

Miroslav Macek

Po rozboru mediálních i osobně vyslechnutých informací o eurodotacích jsem si dovolil sestavit dokonalý návod, kterak eurodotace získat. Tady jej předkládám.

1. Čím větší, až megalomanský projekt bude, tím lépe. Rozlišovací schopnost ministrů české vlády neklesá pod jedno sto tisíc a u mnohem bohatších euročinitelů je dozajista na mnohem vyšší úrovni. Optimální je projekt za stamiliony, a to nejen z tohoto, ale i z níže popsaných důvodů.

2. V žádném případě nesmí jít o projekt, který by snad, nedejbože, byl výnosný. Výnosy musí být jen při jeho realizaci, potom by měl být co nejvíce ztrátový, neboť je tak vyšší pravděpodobnost získávání dalších a dalších dotací. Vždyť kdo by nechal padnout něco tak velkého.

3. Musí jít o projekt co nejušlechtilejší, a to v módním smyslu tohoto slova. Takže samozřejmě nemůže jít jen o prosté golfové hřiště pro vás a vaše známé, ale kupříkladu o „Školicí středisko pro handicapované jednonohé slepé lesbičky spolu s chráněnou dílnou pro recidivisty s AIDS vyrábějící nové dýchací masky do autolékárniček, vše s malým rekreačním prostorem s osmnácti jamkami“. Uznejte, že něco takového je pro politicky korektní úředníky nepominutelné.

4. Rozhodně nešetřete na projektu. Zadejte jeho vypracování firmě některého z příbuzných či známých rozhodujících činitelů, a protože je dnes nezbytně zapotřebí PR (ať už je to cokoliv), zadejte je firmě, která obvykle pracuje pro některou z vládních stran.

5. V prvé řadě musí vejít ve známost v těch správných kruzích, že v případě získání dotace vyhraje výběrové řízení stavební firma XY, která je známá vynikajícími stavebními výsledky při stavbách a přestavbách politiků.

6. Taktéž musí vejít ve známost, že školicí středisko bude otevřeno návštěvám význačných krajských i celostátních celebrit, které pochopitelně nebudou procházet pár kamrlíky s nějakými dílnami, ale zamíří rovnou na golf, neboť to je dnes hra, při níž se rozhoduje prakticky o všem důležitém ve kšeftě a samozřejmě i v politice.

7. Rozhodně si nedělejte starosti, co si počnete s výše zmíněnými lesbičkami či recidivisty, stejně už nikdo nikdy nezkontroluje, zda jste přesně splnili podmínky eurodotace, a pokud by se přece nějaký takový šťoural našel, stačí se o tom zmínit mezi čtvrtou a pátou golfovou jamkou té správné osobě, a je po starostech.

8. Z peněz, které dostanete coby tzv. kickback od projektových, stavebních, PR a dalších firem podílejících se na konzumování vaší dotace, rozhodně část věnujte nějakému poslanci, senátorovi či hejtmanovi, který velmi touží být znovuzvolen, na volební kampaň. Nejde pochopitelně o nepříjemný výdaj, ale o výhodnou investici.

9. V žádném případě nikomu nedávejte ani korunu v nějaké igelitové tašce či v dopisní obálce, tento způsob uplácení je jednak trestný, jednak by se zřejmě těm blbcům, co tohle všechno platí ze svých daní, nemusel pranic líbit.

Čím větší, až megalomanský projekt bude, tím lépe. Rozlišovací schopnost ministrů české vlády neklesá pod jedno sto tisíc a u mnohem bohatších euročinitelů je dozajista na mnohem vyšší úrovni.

(Lidové noviny, www. lidovky.cz)Zpátky