Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2011


Kalouskových cifršpionů se všichni bojí

Tomáš Syrovátka

Ministr financí Miroslav Kalousek ve svém úřadu výrazně posílil Finanční analytický útvar, který odhaluje praní špinavých peněz a ve výsledku má takovou moc, že se ho bojí politická konkurence. Zpravodajci FAÚ totiž mohou sledovat jakýkoliv tok peněz mezi účty, třeba při předražování zakázek. Tak také našli 135 milionů z kauzy Promopro. Kalousek dobře ví, že pokud se tento útvar naplno "rozjede", nadělá jeho konkurentům mimořádné potíže. A dělá pro to všechno.

Úřad vlády při organizaci předsednictví v EU vyplatil firmě ProMopro 525 milionů. Ta 378 milionů odeslala subdodavateli, firmě NWDC. Ta pak poslala 135 milionů do Rakouska. Přístup k účtu měl Libor Veverka, který podniká s majiteli Promopra. Ministr financí Kalousek má podezření, že zakázka mohla být předražena až o 241 milionů korun. Tak jako v případě více než půlmiliardové zakázky v rámci českého předsednictví EU, z níž více než sto milionů skončilo na rakouském účtu anonymní britské firmy. Aféra ohrožuje Kalouskova rivala, ministra obrany Alexandra Vondru (ODS), který za předsednictví zodpovídal. "Nevedeme zbytečné řeči, ale konáme. A budeme konat dál," varuje Kalousek. Nyní má jeho útvar spadeno na podnikatelské bossy a způsob, jak nabyli majetek. Mimo jiné na takzvané kmotry ODS a ČSSD, jako je Patrik Oulický či Roman Janoušek. Kalouskovi protivníci jsou přesvědčeni, že ministr používá FAÚ v boji proti nim. Tedy že útvar zneužívá. Kalousek oponuje, že do jeho práce nemůže zasahovat. "Pracují objektivně a profesionálně," tvrdí.

"Akci FAÚ" rozjel před více než dvěma lety, kdy zastával stejný post v Topolánkově vládě. Využil toho, že z protikorupční policie tehdy znechuceně odcházeli elitní detektivové – experti na ekonomické zločiny. Mezi ně patřil i náměstek protikorupční policie Milan Cícer. "Z jeho znalostí a vystupování jsem byl už dříve okouzlen. Když jsem zjistil, že byl náhle přeložen k cizinecké policii, nabídl jsem mu práci," vzpomíná Kalousek. Cícer si pak začal z policie stahovat mladé vzdělané detektivy, kteří předtím vyšetřovali nejzávažnější trestné činy. Od Kalouska dostal souhlas útvar početně posílit. "Přešli tam opravdu dobří lidé. Dnes mám pocit, že FAÚ by klidně mohl nahradit protikorupční policii a byl by lepší," říká jeden z vysoce postavených mužů v policii. Kalousek útvaru nakoupil špičkovou techniku umožňující snadno dokumentovat toky peněz.

Rostoucí aktivitu útvaru potvrzují i čísla – zatímco v roce 2008 FAÚ podal na základě svých zjištění 78 trestních oznámení, loni už to bylo 296. I vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula uvedl, že tak detailně zmapovanou kauzu, jako je "předsednictví", ještě nedostali.

(MF DNES)Zpátky