Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2011


Proč nikdo nevyhnal Čechy, když volili komunisty?

Marek Kerles

Jde mi o morální odsouzení dekretů, ne o majetek, říká Wolfgang Habermann, jeden ze zakládajících členů přípravného výboru Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. "V Česku lidé hromadně volili komunisty, a nikdo je nevystěhoval," argumentuje Habermann.

LN Jak hodnotíte rozhodnutí soudu, který odmítl ministerský zákaz činnosti vašeho sdružení?

Jednoznačně jako překvapivé vítězství spravedlnosti. Soudci tady totiž často rozhodují velmi nacionalisticky, řada z nich soudila ještě v dobách komunismu a žije stále hluboko v minulosti. Proto mě rozsudek příjemně překvapil.

LN Jaký je váš vztah se sudetoněmeckým landsmannschaftem v Německu či Rakousku?

Žádný. Když jsme se s nimi pokoušeli jednat o případné spolupráci, tvrdě to odmítli, nechtějí s námi mít nic společného. Ředitel sudetoněmecké kanceláře nás prakticky vyhodil. Je v tom prostě politika, landsmannschaft si nechce znepřátelit české politiky. Mluvčí landsmannschaftu Berndt Posselt má své teplé místečko, jednou za rok promluví na sudetoněmeckém srazu a tím to končí. Žádný konkrétní výsledek za jeho prací nevidím, jen řeči.

LN Vy ale žádáte stejně jako landsmannschaft zrušení Benešových dekretů. Jak byste toho chtěli dosáhnout?

Prostě doufáme, že si i Češi uvědomí, co se tady po válce stalo. Že se všichni čeští Němci, tehdy českoslovenští občané, hodili bez ohledu na to, čím se vlastně provinili, do jednoho pytle a násilně bez majetku vystěhovali ze země, kde žili po staletí. To je jasný akt bezpráví, sprosťárna. A pokud někdo argumentuje tím, že se ti lidé přiklonili k Hitlerovi, pak zase já musím namítnout, že v Česku lidé hromadně volili komunisty, a nikdo je nevystěhoval. Asi nebylo kam. Mrazí mě při slovech některých českých politiků, že by se za poválečnou minulostí měla udělat tlustá čára, aby minulost nezatěžovala dnešní česko-německé vztahy. Dovedete si představit, že by tlustou čáru chtěli udělat Němci za tím, jak se za války chovali k ostatním národům? Celý svět by se na ně vrhl.

LN Dovedete si přestavit, že by Česko vrátilo vysídlencům zabavený majetek?

Ale prosím vás, kdo by ho chtěl. Já určitě ne. Moje děti žijí v Německu a o přestěhování do Česka nechtějí ani slyšet. Jde mi o zrušení Benešových dekretů jako naprostého aktu bezpráví, o morální odsouzení toho, co se tady po válce stalo. Ne o majetek.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky