Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2011


Klaus a plnicí pero

Z videa je patrné, že si Václav Klaus na tiskové konferenci během projevu chilského prezidenta Sebastiána Pińery pohrává s perem, které leželo před ním na stole. Po chvíli pero ze záběru zmizí a na stole už se neobjeví. Klaus si jen zapne sako a ruce vrací na stůl. Záběry pořídila Česká televize, která je odvysílala v neděli (10. 04. 2011 - pozn. red. CS-magazínu) večer v pořadu 168 hodin. ČT uvádí, že má tiskovou konferenci natočenou celou, pero se však už na stůl nevrátí. "Samozřejmě kdyby na tiskovce ještě k něčemu došlo, tak bychom to zveřejnili celé," uvádí Nora Fridrichová, která publicistický pořad připravuje.

Podle redaktora Petra Zavadila, který se Klausovy jihoamerické cesty zúčastnil, nejdříve ministři zahraničí obou zemí tímto perem podepsali dohodu o cestovním ruchu. Poté si šli ministři sednout do publika a začala tisková konference. "Nejdříve dostal slovo Pińera, pak mluvil Klaus, následovaly dva dotazy a tiskovka skončila. Prezidenti už oficiálně nic nepodepisovali," popisuje průběh Zavadil.

Prezidentův mluvčí Radim Ochvat nepopřel, že si prezident pero nechal. "Šlo o běžné pero s logem státu či kanceláře, které dostávají prezidenti a zároveň členové delegací při státních návštěvách. Na Pražském hradě tato pera dáváme vždy při jednáních delegací společně s pracovním blokem," vysvětluje mluvčí. Ochvat dodává, že je škoda, že se Česká televize během devíti dnů společného pobytu podobně pilně nevěnovala také samotné prezidentově práci.

Pero, které si Václav Klaus s lišáckým úsměvem strčil při tiskové konferenci s prezidentem Chile do kapsy, nebyla jen tak obyčejná propiska, jak tvrdí Hrad. Hlava České republiky na oficiální návštěvě jihoamerické země "stopila" slavnostní pero vykládané drahokamem lapis lazuli. Zatímco Klausův hříšek baví internet a video umístěné na YouTube už překročilo hranici dvou milionů zhlédnutí, množí se spekulace o možné hodnotě pera, které Klaus nechal zmizet během podpisu smlouvy o cestovním ruchu s chilským prezidentem Sebastiánem Pińerou. „Pero bylo uměleckým výrobkem z dílny chilských šperkařů,” sdělila Paola Elbietová z tiskového oddělení chilského prezidentského paláce La Moneda.

Podle listu The Guardian je inkriminovaná psací potřeba ceremoniálním perem vykládaným polodrahokamy lapis lazuli, které se těží v chilských Andách a jsou ceněny pro svoji výraznou modrou barvu. Mluvčí chilského prezidenta uvedl, že oficiální hosté si mohou protokolární pero nechat na památku. Sám Klaus se během návštěvy brněnské univerzity nechal slyšet, že pero, které se mu v Chile tak zalíbilo, byla jen obyčejná propiska.

Podle serveru Christian Monitor se ale Klaus dopustil podobného provinění už v roce 1991. "Klaus tehdy byl ještě mladým ekonomem, který v tehdejším Československu bouřil stojaté vody (tehdy zastával funkci federálního ministra financí). Byl jsem ve Slovinsku, kde jsem s ostatními novináři pokrýval začátek války v Jugoslávii. Bavili jsme se o všech možných postavách, které se vynořily po pádu Berlínské zdi a došlo i na Klause," vzpomíná redaktor listu Robert Marquand. "Jedna irská kolegyně si okamžitě vybavila zvláštní příhodu, která se jí stala, když během jednoho banketu seděla vedle Klause. Odložila si na stůl vedle něj pár rukavic a náhle si všimla, že Klaus po nich sahá. 'Pane Klausi, proč jste mi sebral rukavice?', prohlásila co nejduchaplněji poté, co rukavice zmizely," vzpomíná novinář. Klaus prý rukavice vrátil a na omluvu prý zamumlal něco o vkusu své ženy.

Že Klaus ukradl pero, všimli si i v Americe. Chilská příhoda prezidenta Václava Klause s perem zaujala i světová média. Manévr české hlavy státu, při němž protokolární pero mizí nejprve pod stůl a pak v kapse, rozebírají britské listy i americké televize. Třeba stanice CBS News na svém webu píše o tom, že Klaus "sbalil pero s rošťáckým úsměvem". Podle ní celý výjev na záběrech České televize, kdy Klaus sedící vedle svého chilského protějšku Sebastiána Pińery z pouzdra na stole vyjme psací potřebu, schová ji pod stůl a pak zasune do kapsy, dosahuje dokonalosti v okamžiku, kdy je pero bezpečně ukryto a na prezidentově tváři se objeví rozjařený úsměv. "Abychom byli spravedliví, je nutné podotknout, že pořadatelé by mu pero nechali tak jako tak. Ale byla by to potom zábava? Možná, že se (Klausovi) líbí, když česká novinářka Nora Fridrichová na jeho účet pronáší duchaplné poznámky. Dej mu co proto, Noro!" uzavírá televize.

Britský konzervativní deník The Times láká na svých webových stránkách čtenáře k přečtení článku o Klausovi ze své titulní strany slovy: "Je to pero ve vaší kapse, pane Klausi?" a nad tímto titulkem se skví další poutání, které v překladu znamená Lehké prsty. The Guardian pak píše v titulku o tom, že "Václav Klaus byl chycen, když ukradl pero na cestě v Chile". Oba listy píší, že video zachycující Klause při tiskové konferenci s jeho chilským protějškem Sebastiánem Pińerou, se stalo na YouTube nečekanou senzací. Známý excentrický politik byl natočen, jak si kradmo strčí protokolární pero do kapsy svého saka, uvádějí The Times. Podrobně popisují manévr, během něhož pero skončilo v levé kapse prezidentova saka. Britský list přitom zaujal zejména Klausův spokojený úsměv, když zavírá prázdné pouzdro od pera. Citují pak i Klausova mluvčího Radima Ochvata, který trval na tom, že pero byl dar. "Václav Klaus je kontroverzní postava nechvalně známá svou hašteřivostí. Varování před globálním oteplováním odsoudil jako falešný mýtus, ekologismus označil v dnešním světě za největší hrozbu svobodě a byl obviněn z několika afér s ženami, kterým bylo něco přes 20 let," píší o české hlavě státu The Times. Levicový The Guardian svým čtenářům sděluje: "Konzervativec Václav Klaus v posledních letech přitahoval mezinárodní pozornost častěji svými bojovnými euroskeptickými názory. Tentokrát byl ale natočen, jak vytahuje z pouzdra protokolární pero... v době, kdy ho chilský prezident nadšeně vítá při tiskové konferenci. Klaus pero důkladně zkoumá, hýbe rukama pod stolem, popotahuje si sako a nakonec položí na stůl prázdné ruce a pouzdro zase zavře," líčí situaci The Guardian. List také cituje Václava Klause, když vysvětluje, že lidé si berou při takovýchto příležitostech běžně pera a bloky a že on sám má pero z říjnového summitu NATO a blok z lotyšského parlamentu. Ale v České republice záběry inspirovaly facebookovou kampaň vyzývající veřejnost, aby přispěla na zvláštní sbírku per pro prezidenta, uzavřel The Guardian.

Americká stanice ABC News si všímá toho, že se záznam s Klausem v hlavní roli stal senzací na internetovém serveru pro sdílení videa YouTube. Video z pořadu 168 hodin, jejž vysílá Česká televize, dosud na YouTube zhlédlo přes milion lidí na celém světě. Podle komentářů na internetu diváky pobavil hlavně výraz, který český prezident při svém počínání měl.

Záběry českého prezidenta, jak si v Chile přisvojil protokolární pero, zaujaly i ruský internet a místní média. "Ať se říká, co se říká, lidská vášeň pro suvenýry je nepotlačitelná. Dokonce ani hlava státu se občas nedokáže udržet, aby si s sebou nevzala něco na památku," poznamenal deník Komsomolskaja pravda. List usoudil, že pero, které se Klausovi tolik zalíbilo, bylo určeno k podpisu dohody, a ne k obdarování. A tak se Češi musí za svého prezidenta červenat, podotkl deník. Komsomolskaja pravda připomněla i to, že před dvěma lety se miliardář Oleg Děripaska po podpisu dohody pokusil odnést si pero patřící Vladimiru Putinovi, ale ten se hned ozval. "Pero vraťte!" zakřičel premiér.

(http://zpravy.idnes.cz)Zpátky