Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2011


Všech pět P kauzy ProMoPro

Libor Rouček

Kdo sledoval vývoj kauzy bývalého šéfa českého předsednictví EU Alexandra Vondry, musí si připadat jako blázen. Koalice, která si dala do štítu hrdé označení „vláda rozpočtové zodpovědnosti“, markýruje před veřejností, že jí jde o vyvození politické odpovědnosti v jednom z četných korupčních případů současnosti. Člověk se při sledování české politické scény neubrání úvaze, jak obtížné asi musí být pro zahraniční diplomaty a žurnalisty o této zemi srozumitelně informovat. Určitou míru korupce mají na Západě sice také, ale na běžného úředníka či politika v tamější demokracii musí naše poměry působit jako Kocourkov. Celý případ má pověstných všech pět P jakožto předpokladů k tomu, aby se v něm ve vyspělé demokracii sotva kdo vyznal:

1. Pravá podstata kauzy ProMoPro, kdy byl stát podle všeho promyšleně okraden, je zcela v pozadí zájmu koalice. Místo toho se osobní animozita členů vlády, kteří mají mezi sebou nevyřízené účty, maskuje dojemnou péčí o věrohodnost „vlády rozpočtové odpovědnosti“, která bojuje proti korupci. Nikoli zmizelé stovky milionů zajímají tuto koalici, ale to, že se Alexandr Vondra při svém projevu ve sněmovně nedržel předem smluveného scénáře. Koalice se přece večer před jeho vystoupením dohodla na tom, že nenechá opozici klást nepohodlné otázky.

2. Právní stát je veřejně zpochybňován samotným členem vlády, kdy Vondra ve svém vystoupení v parlamentu řekl, že je v této zemi standardem ovlivňování vyšetřování a úniky ze spisů. Pro západního pozorovatele asi dost šokující.

3. Předstírání před veřejností, že se dalšími tajnými jednáními koalice za zavřenými dveřmi něco vyřeší. Ve skutečnosti jde o to, silou většiny hlasů znemožnit opozici vykonávat její kontrolní funkci.

4. Presumpce neviny namísto politické zodpovědnosti. Většina poslanců ODS papouškuje poučku o presumpci neviny v naději, že letargická veřejnost na aféru zapomene dřív, než se podaří policii něco vyšetřit. (Ministr financí však pečuje o to, aby média zveřejňovala pěkně postupně další a další argumenty ve Vondrův neprospěch tak, aby snad - jak bývá v našich končinách zvykem - během vyšetřování celá aféra nevyšuměla.)

5. Potěmkinovy vesnice naší politické reality: nezasvěcený pozorovatel si musí myslet, že českým premiérem je Kalousek. Stejně tak je nečitelná situace ve dvou koaličních stranách: Schwarzenberg je sice předsedou TOP 09, ale de facto ji vede Kalousek. Věci veřejné zase řídí fakticky Bárta, ale jejich předsedou je Radek John.

No vážně, teď to zkuste stručně vysvětlit někomu ze Stockholmu nebo Hamburku. Čert aby se v tom vyznal!

(LiborRoucek.blog.idnes.cz)Zpátky