Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2011


Národní archiv skrývá obří evidenci členů KSČ

Komunistickou stranou prošlo v letech 1945 až 1989 sedm milionů lidí. Jejich evidenční lístky a materiály dokumentující jejich členství leží v Národním archivu. O kilometrových kartotékách dosud věděli jen někteří historici. Upozornil na to časopis Respekt. Jen evidenční lístky předlistopadových členů KSČ by utvořily kilometr a půl dlouhou řadu.

Poslanci by měli ve třetím čtení rozhodnout o zřízení Ústavu paměti národa. Zatím proces schvalování zákona provázely vášnivé diskuse, zda je nutné zkoumat totalitu a proč. Pokud zákon projde legislativním procesem, čeká ho kromě už deklarovaných úkolů pravděpodobně ještě jeden. Prozkoumat obří evidenci členů komunistické strany z let 1945-1989, kterou skrývá Národní archiv. Politici, které časopis Respekt oslovil, byli zprávou o existenci archivu překvapení. "Nikdy jsem o tom neslyšel," svěřil se například aktivní bojovník proti komunismu poslanec ODS Marek Benda.

Podle ředitele Ústavu pro soudobé dějiny Oldřicha Tůmy je obtížné z archivu čerpat. Kartotéka okupuje několik sálů, podle abecedy je seřazen jen zlomek materiálů, digitalizací zatím neprošla ani jediná stránka. Kdyby se jen evidenční lístky poskládaly vedle sebe, dosáhly by délky kilometru a půl. Podle Respektu znásobuje hodnotu kartotéky fakt, že u některých členů KSČ je evidována také příslušnost k Lidovým milicím. Podle ministra vnitra Ivana Langera je to důvod, proč se archiv musí zpracovat. "Měl by to být úkol pro Ústav paměti národa," prohlásil.

(idnes.cz)Zpátky