Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2011


Česko by mohlo vyplácet desítky miliard slovenským důchodcům

Česko by v budoucnu mohlo vyplácet desítky miliard korun ročně na vyrovnávací příspěvky pro slovenské penzisty. Soudní dvůr Evropské unie totiž v červnu rozhodl, že o příspěvek může požádat každý občan EU, který pracoval v bývalém Československu a má nárok na československý důchod, ale zároveň dostává ve své zemi důchod nižší, než by dostával podle českých propočtů. Dnes o tom informovaly Lidové noviny (LN). Odhady, kolik by Česko mohlo zaplatit, se liší. Nejvyšší správní soud bude na konci srpna řešit případ ženy, která o příspěvek žádá.

Češi, kteří pracovali před rozpadem federálního státu na Slovensku, dostávají nižší důchod a Česko jim ho kompenzuje. Po vstupu Česka do EU se proti této praxi postavil Nejvyšší správní soud (NSS) s tím, že poskytovat příspěvky jen Čechům nelze, protože to diskriminuje ostatní občany EU. Při řešení případu Češky Marie Landtové se proto NSS obrátil na evropský soudní dvůr. Ten nedávno rozhodl, že tato praxe je sice přípustná, nicméně diskriminuje občany všech ostatních zemí EU. Slovenští penzisté by tak nyní mohli žádat po ČR kompenzaci a dorovnání svého důchodu.

"Pro český důchodový systém by to mohlo znamenat dopady až v řádu desítek miliard korun ročně - to bude ale záviset na budoucím vývoji výše českých a slovenských důchodů při zohlednění vývoje kurzu koruny k euru," sdělila LN mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Viktorie Plívová. Podle Pavla Kantoříka z úřadu ombudsmana, který se zabývá důchody, je však odhad MPSV nadsazený. Kolik z 953.000 slovenských důchodců by mohlo příspěvek dostat, není jasné. Soudce Jaroslav Vlašín z Nejvyššího správního soudu, jehož senát podání předběžné otázky na soudní dvůr EU inicioval, míní, že nárok má každý slovenský důchodce, který šel do důchodu po rozpadu federace a během trvání Československa si odpracoval 25 let.

Podle propočtu LN jsou to statisíce lidí a vzhledem k tomu, že průměrný slovenský důchod je dnes o 1791 korun nižší než český, by ročně Česko mohlo zaplatit snad až deset miliard korun. Kantořík však uvedl, že žádost mohou podat jen ti Slováci, kteří šli do důchodu po vstupu obou zemí do EU v květnu 2004. Jejich počet se odhaduje na desetitisíce lidí. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský poskytl listu vyjádření, z něhož plyne, že právo slovenských důchodců na český příspěvek neuznává. Jeho názor je ale mezi desítkou oslovených právníků zcela ojedinělý, uvedly LN. Řešením by mohla být také možnost, že se diskriminace odstraní zrušením veškerých příspěvků k důchodům. Není ovšem jasné, kdo a jak by to měl udělat a jak dlouho by to trvalo. Nejvyšší správní soud rozhodne v případu Landtové na konci srpna. Pokud jí příspěvek odmítne přiznat, přijde nejspíš ke slovu Ústavní soud.

(www.ctk.cz)Zpátky