Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2011


Česko vrací Bruselu peníze

Marek Pokorný

Česku hrozí ostuda, vrací miliardy Bruselu. Ředitelství silnic a dálnic potichu stáhlo žádost o dotaci na silnici z Brna do Mikulova, na kterou mělo Česko dostat od Evropské unie minimálně 620 milionů korun. Při přípravě stavby se totiž s největší pravděpodobností podvádělo. A úřady se proto peněz raději vzdaly dřív, než by Brusel na machinace upozornil. "Ředitelství silnic a dálnic žádost stáhlo, protože by nemuselo prokázat splnění všech podmínek pro přiznání dotace," potvrdil HN náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl. Podle něj jsou problémy takového řádu, že kvůli tomu jeho úřad podal trestní oznámení. "Jsou problémy se smluvní dokumentací," řekl bez dalších podrobností.

Již před měsícem ministerstvo dopravy z podobných důvodů pozastavilo žádosti téměř o dvě miliardy na rekonstrukci mostů na Labi. U dálnic, na které má unie přispět v letech 2007-2013 celkem 170 miliard, jde o ojedinělý případ. Další - a ještě větší, ale mohou následovat. Ministerstvo dopravy se už připravuje na to, že v Bruselu neobhájí ani osm miliard slíbených na dálnici D8 z Prahy do Ústí nad Labem. Stavba úseku přes České středohoří nyní stojí, protože soud na podnět ekologů zrušil územní rozhodnutí. A nebude-li dálnice hotova do roku 2015, nelze na ni evropské fondy použít.

Úřady proto začaly narychlo chystat náhradní řešení: přesvědčit unii, aby slíbené peníze přesměrovala na jiné důležité stavby v Česku. Tou největší by podle představ ministerstva dopravy měla být rozsáhlá rekonstrukce nejvytíženější české dálnice D1 mezi Prahou a Brnem. Podmínkou podle Hampla je, aby stavba měla parametry "komplexní rekonstrukce", což by znamenalo opravit pět úseků a během tří let na nich utratit 18 miliard.

I když Brusel na změnu programu kývne, zaplatí jen polovinu - druhá se musí najít ve státním rozpočtu, což ministerstvo financí kvůli škrtům odmítá. "Peníze buď jsou, nebo nejsou. Momentálně nejsou," reagoval Miroslav Kalousek.

(www.ihned.cz)Zpátky