Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2013


Jak nebýt cizincem

Ross Hedvicek

Když cizinec řekne že bydlí v hotelu, tak vypadá jako turista - žádný rozumný Američan by do hotelu nešel, když může mít stejně pohodlí za daleko méně. Ohledně vypadání - Slováka tady poznáš na první pohled - mají to napsané v ksichtě - i z oblečení. Ne že by byli oblečeni špatně, právě naopak - návštěvník ze Slovenska se snaží vypadat i oblečením tak zoufale americky, že je nápadný na první pohled. Před asi 5 lety jsme tu měli 15letého příbuzného. Vystoupil z letadla ve slušivém kompletu - jak krátké kalhoty tak i tričko s vzorem americké vlajky, všude mu visely visačky Quelle a Neckermann - no tragédie - myslel si, že je cool. Nacpal jsem ho do auta, než si ho všimnou policajti nebo drug dealers - a u nás doma jsme ho vybavili normálním oblečením a večer ho vzali do obchodu a koupili mu něco normálního.

Ostatně v Česku (či na Slovensku) je to podobné - když jsem tam byl na návštěvě, tak jsem se stavil na Karlově mostě v Praze a koukal jsem se, aniž jsem řekl jediné slovo, neměl jsem nic nápadného na sobě - během pár minut ke mně přistoupili turisté z a začali na mne mluvit anglicky (v blízkosti byli i další lidé), prostě to na mně bylo nějakým způsobem vidět, že nejsem odtamtud (možná jsem se zhnuseně šklebil, co já vím.

Takže když jsem přijel na Moravu, tak jsem zahájil operaci "Undercover". Své kapitalistické oblečení jsem pověsil do skříně a půjčil si oblečení od švagra - starou bundu s roztrhanými lokty, český vypadající košile a tak. Pak jsem šel osahat pneumatiky jeho embéčka a podívat se na jeho motor a špínu jsem si systematicky zanesl okolo nehtů a pod nehty, přestal jsem si mýt vlasy a přestal jsem se holit. Jako závěrečný "touch-up" jsem se šel vyčurat za roh, schválně proti zdi, aby mi to stříkalo na kalhoty a na špičky bot, kde to zanechalo i po zaschnutí ony typické tečky. Pak jsem byl spokojen. Vypadal jsem česky a už mne nikdo neotravoval, nezkoušel na mne mluvit anglicky a během své návštěvy jsem se pohyboval naprosto anonymně a nepoznán.Zpátky