Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Američan dal prý omylem Göringovi jed

Bývalý americký strážný při procesu s nacistickými zločinci v Norimberku tvrdí, že předal jednomu z nich, Hermannu Göringovi, kapsli s jedem, jež mu umožnila spáchat krátce před popravou sebevraždu. Jak se jeden z nejlépe střežených nacistických pohlavárů při poválečném procesu dostal k jedu a unikl tak svému trestu, zůstává dodnes záhadou. Dnes osmasedmdesátiletý důchodce Herbert Lee Stivers, tvrdí, že kapsli s jedem mu dal sám, myslel však, že jde o lék. Stivers, tvrdí, že tak chtěl udělat dojem na jednu německou dívku.

Göring spáchal sebevraždu 15. října 1946, dva týdny poté, co údajně od Stiverse dostal kyanid, a dvě hodiny před plánovanou popravou. Zanechal dopis na rozloučenou, v němž napsal, že kyanid měl u sebe po celých 11 měsíců procesu.

Stivers se prý snažil udělat dojem na jednu německou dívku, která ho zastavila na ulici a které pak přinesl Göringův autogram. Ta ho časem zavedla za dvěma muži, kteří mu řekli, že bývalý nacistický maršál potřebuje léky, jaké ve vězení nemá.

Dvakrát prý od nich přinesl Göringovi vzkaz v plnicím peru a potřetí byla v peru ampulka, údajně s lékem. Stivers tvrdí, že o celé historii nechtěl mluvit, protože se bál, že bude stíhán. Rozhodl se prý celou věc zveřejnit až na naléhání své dcery.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky