Nepřející soudy - případ Zuzka a Úlehla

Zuzka a Úlehla

Na základě rehabilitací a líčení metod výslechu VH při veřejných soudních líčeních v druhé polovině 90. let iniciovali občané Řehák a Loukota trestní oznámení na býv. příslušníky Stb Jana Zuzku a Jana Úlehlu. VH doplňuje na žádost vyšetřovatele ÚDV informace, svědek Paul Walowy - bývalý spoluvězeň VH ve vazbě Stb Ostrava svědčí o následcích výslechů. Roku 2002 JUDr. Jarmila Fussková odkládá věc z důvodu promlčení.

Zuzka i Úlelhla prochází trestním spisem a uvalením vazby na VH bylo eliminováno riziko jejich vyšetřování a případného odsouzení.

Datum Titulek Úryvek z textu Komentář
4.12.1998 Doplnění informací k žalobě na Z&Ú
originál
str.1
originál
str.2
html
Počátkem prosince roku 1976 jsem byl večer při výslechu opakovaně udeřen dlaní do tváře mjr. Janem ÚLEHLOU. Toto se událo za přítomnosti ppor.JUDr. Jana ZUZKY, který zároveň vyhrožoval,že pokud se nepřiznám, bude to mnohem horší a již se nikdy nevrátím. Po úderech jsem měl krvácení z nosu a ze rtu.O okolnostech z výslechu jsem hovořil s jistým Pavlem WALOWYM.
20.3.2000 Paul Walowy: Předběžný protokol týkající se VH
originál
html
Ihned po příchodu jsem si všiml, ze jeho obličej byl značné napuchlý. Jak mi později potvrdil, jednalo se zde o následky fyzického násilí.
V této době byl Vladimír Hucin podroben každý den dlouhým výslechům, na celu se vracel jen na vydej "jídla". Stale jen sedel na židli a upřeně se díval před sebe, na otázky mnohdy nereagoval. Podobné známky jeví člověk, který je ovlivněn psychofarmaky.
Paul Walowy vypovídá totéž o bití VH. Vypovídá i následcích "odběru krve" při výsleších VH.
10.1.2001 Hučín: oznámení o trestném činu
originál
str.1
originál
str.2
originál
str.3
html
Také bych chtěl uvést, že mi byla opakovaně údajně odebírána krev. Toto se dělo celkem 9x. Toto si pamatuji velice dobře, pro- tože toto není zcela běžné. Vzpomínám si, že .jednou při tomto tzv. odběru krve jsem zahlédl, že jehla mi zůstala v ruce a byla na ni nasazena nová stříkačka a něco mi bylo vstříknuto do krve.
Po těch injekcích jsem si připadal takový uvolněný, apatický, ztrácel jsem pojem o čase, často se mi stalo, že jsem si uvědomil, že jsem na cele a nevěděl jsem, jak jsem se tam dostal.
VH detailně líčí, jak to bylo s výslechy. Zaráží-li Vás detaily po tolika letech, podívejte se na psychologický posudek VH - VH má opravdu zarážející paměť.
10.1.2001 MF Dnes: Případ mučení na StB nekončí
originál
str.1
html
Osmaosmdesátiletý Jan Úlehla a devětačtyřicetiletý Jan Zuzka jsou podezřelí, že v prosinci 1976 v úřadovně StB v Ostravě opakovaně bili Vladimíra Hučína z Přerova. Fackovali ho, tloukli pěstmi a mlátili mu hlavou o stůl, navíc mu vyhrožovali smrtí a tím, že zlikvidují i jeho příbuzné.
20.2.2003 Krajské st. zastupitelství: věc se odkládá
originál
str.1
originál
str.2
originál
str.3
originál
str.4
html
Ulehla jako obviněný se odmítl ke sdělenému obvinění vyjádřit. Vysvětlení JUDr. Zuzky se v předloženém spisovém materiálu nenachází. J. Pěšňová a J. Šejnohová uvedly, že nikdy neviděly žádného z obviněných u výslechu vyšetřovateli StB, týrat.
Pokud jde o podezřelého J. Úlehlu, provedené dokazování nasvědčuje tomu, že se mohl dopustit tr. činu zneužívání pravomoci veřejného činitele dle § 158 odst. 1 písm. a) tr. zákona.
S ohledem na dobu spáchání činu, uplynula pětiletá zákonná promlčecí lhůta dle § 67 odst. 1 písm. c) tr. zákona a trestnost činu proto zanikla.
Aktualizováno: 20.7.2003 Verze: 1 Domů: http://www.hucin.com/ Reakce: stopcommunists@yahoo.com