Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2003


Kráľovstvo nebeské

Blaho Uhlar

Pri svojej výchove v útlom detstve som sa dozvedel, že pri splnení určitých (samozrejme pomerne tvrdých) podmienok sa po svojej smrti dočkám veľmi príjemného života. V spároch komunistického školstva som bol zas vychovávaný vo viere celkom reálneho cieľa, ktorý bol jednoznačne stanovený ako dosiahnuteľný ešte počas života len jeho termín bol určený dosť nepresne. Toto kresťansko-komunistické chápanie skutočného života nás asi bude mátať pokiaľ Slovensko bude Slovenskom.

Všetci ekonómovia (aspoň tí, od ktorých som to počul, alebo čítal) tvrdia, že zníženie daní sa rovná vyššiemu príjmu do štátneho rozpočtu. Omnoho závažnejšie ako toto tvrdenie sú však fakty. Vidíme, že v Rusku je rovná daň 13 percent a táto krajina má preplnený štátny rozpočet a v Estónsku je dokonca „rovná daň“ vo výške nula. A spolu s najbrilantnejším príkladom Nového Zélandu je podľa mňa akékoľvek odporovanie znižovania daní jednoducho feudálnou aroganciou nech sa už akokoľvek sofistikovane vo svojej zákernej a zahmlievacej rétorike tvári.

Preto nerozumiem ministrovi financií, ktorý je v podobnej funkcii už takmer päť rokov, prečo vôbec uvažuje o rovnej dani vo výške 25 percent. Nerozumiem prečo predstavitelia KDH, ktorí v svoje volebnej kampani hovorili o rovnej dani 14 percent sú v tejto otázke ticho od volebného moratória. A vôbec nerozumiem prečo sa zatiaľ všetky reformy začínajú zdražovaním s nejasným prísľubom kráľovstva nebeského. (Pravdaže slovo nerozumiem nepoužívam v jeho pravom význame, ale o tom by som sa musel rozpísať dlhšie.)

Ja ako bezvýznamný podnikateľ viem, že ak sa dnes znížia dane, či odvody, môjmu zamestnancovi pri najbližšej výplate dám takmer presne o zníženú časť daní vyššiu sumu. Tak si trúfam zacitovať prezidenta Busha zo správy o stave únie (s troškou urazenosti, pretože on citoval mňa bez toho, aby to uviedol) „Navrhujem, aby sa všetky zníženia daní z príjmov, naplánované na roky 2004 a 2006, definitívne zaviedli a nadobudli účinnosť už v tomto roku. Podľa môjho plánu by sa tieto dodatočné peniaze mali začať objavovať na výplatných páskach zamestnancov hneď, keď podpíšem zákon.“Zpátky