Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2003


Výročí kolaborantů?

Emanuel Mandler

Už jsou tu opět slavné májové dny. Pořád se o nich mluví a píše. Právem. K všeobecnému chápání pražského povstání je jistě mnoho co říci a k 8. květnu také. Snad ale stojí zato připomenout důležitou věc, která se týká pohledu na válečné chování "nás", českého národa. V poslední době se cosi změnilo, objevila se závažná okolnost, která není pro tento pohled bez významu. Jde o odškodnění lidí, kteří byli nuceně nasazeni na práce pro wehrmacht v Německu.

Tito lidé se zřetelně odlišují od obyvatelstva doma. Zde, jako všude jinde v říši postupovala genocida židů a snaha o likvidaci protinacistického odboje (po roce 1942 úspěšná); z českého obyvatelstva byla teroru nejvíc vystavena inteligence, kterou se nacisté snažili zdecimovat, a tak připravovali odnárodnění českého obyvatelstva. Ostatní, hlavně dělníci, měli poměrný klid k práci (pro wehrmacht, samozřejmě), zajišťovaný terorem všude tam, kde hrozil vznik nežádoucího neklidu. Životní podmínky byly vzhledem k válečnému nedostatku slušné, což souviselo nejen s tím, jak byly české země začleněny do říše (už před válkou), ale zejména s českým průmyslem, důležitým pro nacisty. Podmínky pro odboj tu byly více než špatné a to vše spolu s prací v nacisty řízených podnicích přispělo k tomu, že v obecném povědomí a u mnoha autorů žije přesvědčení o tom, jak české obyvatelstvo všeobecně prací pro wehrmacht kolaborovalo s nacisty.

Až dosud se však na něco důležitého zapomínalo. Ti, kteří byli nasazeni v Německu, měli s domácím českým obyvatelstvem společné cosi závažného: nucenou práci pro wehrmacht. Co jiného měl vlastně a mohl český dělník za války dělat? Nechtěl-li být on a jeho rodina bez živobytí, musel pracovat v podnicích, které byly vcelku a většinou bezprostředně řízeny nacisty. Byl to také druh nucené práce. Samozřejmě že životní podmínky českého dělníka byly, na rozdíl od dělníka odveleného pracovat v Říši, o hodně lepší, pracoval doma. Jenže po válce získal nálepku člověka, který kolaboroval. A s ním dostala tuto nevyřčenou, ale předpokládanou nálepku celá česká společnost. Teprve když ji odstraníme, můžeme seriozně hovořit o jednotlivcích, kteří kolaborovali, udávali nacistům, chovali se patolízalsky, a na druhé straně o těch, kteří se pokoušeli o nějaký druh pasivního odporu. Členové odboje (po roce 1942 prakticky zlikvidovaného), nepracovali proti národu, patřili k němu.

Tím nechci oslavovat chování českého národa za války; jako všude jinde i v českých zemích přispěla okupace k tomu, že vystoupily na povrch dosud skryté vady společenství - a nebyly jen malé. Poměry v protektorátě i vztahy mezi českými lidmi byly nedobré. To ale nepostačuje k tomu, abychom mohli označit tehdejší společnost za společnost kolaborantů.

Je tu jistá souvislost s obdobím komunistické vlády od února 1948 do listopadu 1989. Mělo s válečným obdobím dost společného. Pravda, lid se nebránil, když komunisté samojediní v únoru 1948 převzali moc (spíš naopak), ale brzy na něj dolehla tíha stalinismu, takže v 50. letech také musel pracovat pro Varšavskou smlouvu. A když se nezdařila reforma socialismu a Sovětský svaz Československo okupoval, prodali jej reformátorští předáci Husákovi a dalším normalizátorům. Národ uznal nezbytnost a přistoupil na konsensus s komunistickou vládou. Ten znamenal mimo jiné nezbytné přijetí násilí; obyvatelstvo opět muselo. Také v tomto případě se projevovaly vady českého společenství a poměry a vztahy mezi lidmi byly opět velmi nedobré. A ani tentokrát to nestačí, abychom mohli označit chování české společnosti za kolaborantské.

Přitom "kolaborantská" souvislost obou období tu je. Týká se hlavně české politiky. Česká exulantská vláda v Londýně se dosud těší oficiálnímu oslavování. Ale byla to ona, zejména prezident dr. Edvard Beneš, kdo vytvořil zbytečně úzkou spoluprací se Sovětským svazem podmínky pro kolaboraci české politiky s totalitním státem - ovšem napříště už jen sovětským. Nehledě na nezbytné peripetie vedla tato kolaborace přes únor 1948 a stále dál. V celé druhé polovině 20. století česká oficiální politika selhala. A selhala mimo jiné právě svou kolaborací; když Dubčekova garnitura v roce 1968 usilovala o "obrodu" politiky, nedovedla si ji představit jinak než na pozadí kolaborace se Sovětským svazem.

Jistě, existuje cosi jako námitka. Lze říci, že tím musely být jak vnitrostátní poměry v Československu, tak mínění a chování obyvatelstva velmi nepříznivě ovlivněny. Nezbývá, než přiznat, že tomu tak opravdu je. Vždyť česká demokratická politika zahájila v listopadu 1989 svou činnost nikoli distancí od komunistického režimu, nýbrž spoluprací s některými jeho čelnými představiteli. Nesouvisí to s tradicí kolaborace české politiky, jejíž následky pociťujeme dodnes, a to i v myšlení a chování nás, obyvatel, voličů, národa? Souvisí, ale to už zacházíme příliš daleko. Když nás sovětská armáda 9. května 1945 "osvobodila", nebylo snad nikoho, kdo by na takovou budoucnost pomyslel.

(www.bohumildolezal.cz)



Zpátky