Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2003


České soudy pracují tempem hlemýždě

Luděk Navara

Ministr připravuje bílou knihu soudnictví a chce soudcovská místa nabídnout i zkušeným advokátům. Reformy, které chystá ministr spravedlnosti, by měly zrychlit práci soudů. Podaří se Pavlu Rychetskému uspět tam, kde jeho předchůdci ztroskotali?

Kdybychom použili slovník automobilisty, česká justice by měla přeřadit na vyšší rychlostní stupeň a nabídnout vyšší komfort. Tak si to alespoň představuje ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Rychetský chce prosadit, aby soudci měli předepsané termíny a lhůty. Tím by se zabránilo průtahům. Podle představ ministra by o přidělování případů rozhodoval předseda soudu, takže komunistické zločiny by nesoudili komunisté. A když bude soudce soudit špatně, bude mu hrozit kárný senát. Ministr o těchto změnách už mluvil před poslanci. V nejbližší možné době je chce sepsat do Bílé knihy českého soudnictví. Pokud se mu však podaří něco z toho prosadit, bude to téměř zázrak. Jeho předchůdci s reformami příliš úspěšní nebyli. "Skutečně ani nespím kvůli tisícům stížností občanů, které dostávám na naše soudnictví," tvrdí ministr.

Jenže Rychetský je na rozdíl od svých předchůdců Jaroslava Bureše a Otakara Motejla už v jiné situaci. Čeští občané si totiž mohou stěžovat k Evropskému soudu do Štrasburku a stížnosti stojí stát nemalé peníze. Za první prohraný spor, který se u českých soudů vlekl přes čtrnáct let, nařídil štrasburský soud české vládě vyplatit půlmilionové odškodnění. Rychetský však kromě hlemýždí rychlosti kritizuje i další nedostatky: soudci jsou arogantní, posedlí předpisy, rozhodují neodborně a neumějí si zorganizovat práci. S ministrem v některých bodech souhlasí i prezident soudcovské unie Jaromír Jirsa. "Organizace práce je na soudech podobná jako před sto lety," míní.

Jenže chyba není jen u soudců. Ministerským úředníkům trvalo léta, než doplnili chybějící soudce na "kritických" soudech a vybavili je potřebnou technikou. O tom, že pošta je při doručování předvolánek nespolehlivá, se mluví asi osm let a nikdo to nedokázal řešit. Soudce Ústavního soudu ČR Antonín Procházka považuje za chybu, že soudci jsou doživotně neodvolatelní. "Největší chyba se stala, když byla dána soudcům definitiva, možná trochu unáhleně. Z toho důvodu je každý soudce v okrese neomezený a nepostižitelný pán," říká Procházka.

Ministr by proto rád umožnil, aby se do řad soudců dostávali i někdejší zkušení advokáti. A také zavedl lhůty pro určité druhy sporů. Jenže už dnes je jisté, že kolem těchto návrhů se strhne vášnivá debata. "Soudce může rozhodnout pod tlakem lhůty unáhleně," varuje před jedním z navrhovaných kroků Jirsa.

Hitparáda soudů - kde se soudí rychle, kde pomalu

Civilní spory (kraje jsou seřazeny podle počtu nevyřízených případů starších sedmi let):

1. jižní Čechy (60)

2. západní Čechy (98)

3. východní Čechy (181)

4. Praha (259)

5. střední Čechy (262)

6. severní Morava (428)

7. jižní Morava (946)

8. severní Čechy (1 096)

Trestní kauzy (kraje jsou seřazeny podle počtu nevyřízených případů starších dva až pět let):

1. jižní Čechy (10)

2. východní Čechy (17)

3. střední Čechy (23)

4. Praha (67)

5. jižní Morava (505)

6. severní Morava (586)

7. západní Čechy (784)

8. severní Čechy (1 529)

(MfD)



Zpátky