Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2003


Jak zachránit auto? Překročit zákon!

Martin Zeman

Představte si, že vaši sousedi odletí na pár týdnů na dovolenou a před domem nechají zaparkované auto. V době, kdy jsou pryč, se jim v noci do vozu někdo vloupá a vy si toho druhý den všimnete. Auto má rozbité okno a láká další zloděje, kteří si snadno mohou odnést ještě nevybrané části výbavy, ti šikovnější popřípadě s autem odjet. Co dělat? No, zkusíte zavolat policii, aby auto odtáhl a zabezpečila, než se majitel vrátí. Budete se ale divit - policisté zalepí okno igelitem a odjedou.

Přesně taková je zkušenost Michala, jehož kamarád před třemi nedělemi odcestoval do Gruzie. Poslední dubnovou sobotu stála kamarádova modrá felicie na ulici s vyraženým okénkem. "Do Gruzie bylo špatné spojení, ale nakonec jsem se kamarádovi dovolal. Poprosil mě, ať s tím něco udělám," popisuje Michal čtrnáct dní starou příhodu. Problém ale byl v tom, že od felicie neměl ani doklady, ani klíče. "Zavolal jsem odtahovou službu, tam mi ale řekli, že auto na požádání cizího člověka odtáhnout nemohou. Jedině na příkaz policie. Volal jsem tedy na policii, zda by to mohli zařídit," vypráví Michal.

Pražská policie podle své mluvčí Evy Miklíkové skutečně disponuje odtahovým parkovištěm, tam však prý lze umístit jen vozidlo, které je hlášeno jako ukradené. "To ale nebyl tento případ. Nemáme prostě volné místo pro jakékoli vozidlo. Jen tak odtáhnout auto, to nejde," řekla.

Michal tedy zkusil jinou variantu. Zavolal na policii městskou, aby felicii zabezpečili proti odcizení aspoň tím, že jí "nasadí" botičku. Dozvědel se, že to sice možné je, ale jen na omezený čas a především na pokyn policie státní. Felicie tedy ještě ten víkend botičku dostala, ale v pondělí už zase byla pryč. "Takové opatření je možné, ale jen na čtyřiadvacet hodin," vysvětluje to mluvčí.

Podle Miklíkové se policie v daném případě chovala podle předpisů a udělala vše, co je v jejích silách. Dodala, že za komplikace si v podstatě může majitel auta sám. Odjet na dovolenou a nechat vozidlo nezajištěné je - jak uvedla - nezodpovědné. "V tom případě skutečně policie nemohla nic jiného dělat, než zabezpečit to vyražené okno lepenkou. Lidé hrozně podceňují prevenci, přitom každý ví, jaká je situace. Když jedou na dovolenou, měli by udělat nějaká opatření, auto nějak zabezpečit. Dát ho třeba na placené parkoviště," vysvětlila Miklíková.

Skutečnost, že policie (podle zákona mající povinnost "chránit bezpečnost osob a majetku") se o felicii příliš nestarala, vedla Michala k tomu, že volal nejrůznějším kamarádům o radu. "Mám na druhém konci Prahy garáž. Problém byl jen v tom, jak tam to auto dostat. Padaly různé návrhy, například ať si seženu profesionálního zloděje aut. Chvíli jsem si říkal, že to snad bude opravdu jediné řešení," popisuje své rozpaky.

Michal nakonec sedl k telefonnímu seznamu a obvolal lidi se stejným příjmením, jaké má jeho kamarád. Našel tak jeho matku. Ani ona však klíče a doklady od auta neměla. A především: žije v Táboře, 80 km od Prahy. Nicméně měla klíč od bytu svého syna, takže sedla na vlak, přijela, byt prohledala a našla náhradní autoklíčky. Doklady však ne. "A tak jsme jeli do mojí garáže bez dokladů, což je pokud vím přestupek. Nic jiného se ale dělat nedalo," uzavírá své vyprávění Michal. Má pravdu - podle přestupkového zákona mu hrozila pokuta až do výše 10 000 korun. "Co jsme ale mohli dělat jiného, než přestoupit zákon. Cestou přes Prahu nás ale naštěstí žádný policajt nezastavil."

(LN)



Zpátky