Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2003


"Řecké Lidice" chtějí odškodné

Radek Nedvěd

O reparacích pro Řeky, jejichž rodiče zabili nacisté, má soud v Karlsruhe rozhodnout příští měsíc. Velké obavy má německá vláda z toho, že soud Řekům vyhoví. Pak by totiž finanční odškodnění mohly žádat i tisíce dalších jednotlivců.

BERLÍN/ATÉNY - Je desátého června 1944. Řecko je obsazeno nacisty. Několik kilometrů od vesnice Distomo jsou oddíly SS napadeny řeckými partyzány. Za to se nacisté pomstí vpadnou do Distoma a zabijí 228 vesničanů. Mezi oběťmi je i dvanáct více než sedmdesát let starých žen a čtyři kojenci. Incident se pak názvem "Masakr z Distoma" dostal do řeckých učebnic dějepisu. Tak jako u nás vypálení Lidic nacisty. Onoho osudného červnového dne přišli o rodiče i tehdy čtyřletý Argyris Sfoutouris a jeho tři sestry. Nyní společně žádají vládu v Berlíně, aby je odškodnila. Případem se tento měsíc, tedy 59 let po "masakru z Distoma", začal zabývat německý soud v Karlsruhe.

Jde o miliardy

Jestliže nárokům Řeků řekne "ano", může to mít pro Německo zásadní dopad. Znamenalo by to, že o odškodnění od německé vlády za činy spáchané během druhé světové války by se mohly začít hlásit i tisíce podobně poškozených jednotlivců z Řecka - či jiných zemí. Reparace by pak Berlín mohly přijít na miliardy eur, napsala nedávno agentura AP. Sfoutouris bojuje za odškodnění již několik let. Jednu chvíli se zdálo, že vyplacení reparací je již velmi blízko. Řecké soudy totiž na konci devadesátých let rozhodly, že oběti řádění nacistů mají dostat 55 milionů marek (tehdejší německé měny). Tomu se ale Berlín bránil. Řeckým žalobcům se potom málem podařilo získat peníze vydražením budovy německého Goethe-Institutu v Aténách. Tomu ale nakonec zabránila řecká vláda a justice. Berlín tvrdí, že řeckým obětem nacistické okupace vyplatil 115 milionů marek v 60. letech a dál již jít nechce. Z těchto peněz ale příbuzní zabitých vesničanů z Distoma nedostali nic.

A co obyvatelé Drážďan?

Vládní právník Achim Krämer nyní tvrdí, že v otázce reparací se německá vláda bude zabývat pouze žalobou podanou státem - a ne jednotlivci. Krämer přiznává, že v Distomu byla spáchána "obzvlášť brutální akce německých vojáků", Berlín už prý ale nic nezaplatí. Kdyby německý soud pozůstalým obětí z Distoma odškodnění přiřkl, mělo by to "nesmírné následky", varoval Krämer. Pak by prý se stejným oprávněním mohli žádat reparace například obyvatelé města Drážďan od Londýna - za to, co způsobilo bombardování britského letectva v Drážďanech za druhé světové války. Verdikt soudu v Karlsruhe má padnout 26. července.

(Lidové noviny)



Zpátky