Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2003


Za bití Roma dostali policisté podmínky

Josef Šorfa

Karlovy Vary, Cheb - Jeden z nejkřiklavějších případů policejního násilí včera (27.06.2003, pozn. red.) chebský soud “ocenil” podmíněnými tresty. Tři karlovarské policisty sice uznal vinnými za to, že před dvěma lety odvlekli Roma Karla Billého do lesa, kde ho bili pěstmi, kopali a mlátili obuškem. Avšak vyměřil jim pouze trest u spodní hranice trestní sazby, tedy deset měsíců vězení s podmínečným odkladem na dva roky.

Další dva policisty, kteří se podle obžaloby na bití podíleli, úplně osvobodil. Obžalovaným přitom hrozilo až osm let vězení. Státní zástupce je totiž přesvědčen, že se dopustili rasistického násilí.

Trestní senát si to ale nemyslel. “Prokázání rasového motivu je v českém právním řádu obtížné. V tomto případě šlo spíše o výchovnou lekci policistů vůči člověku, s kterým měli problémy,” zdůvodnil mírný verdikt soudce Karel Velek.

Jeho rozhodnutí vyvolalo nevoli ochránců lidských práv. “Myslím si, že to je opravdu velmi smutné,” reagoval vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. Podle něj měl být trest přísnější, byť se nepodařilo prokázat rasový podtext. “Násilí ze strany policistů by nemělo být vnímáno jako něco, kde lze nalézt polehčující okolnosti,” dodal.

Soudce Velek zakázal obžalovaným dva roky pracovat u policie. “Nedokáží se ovládnout a u policie nemají co dělat,” vysvětlil svůj verdikt.

Policisté, kteří berou spravedlnost do svých rukou bez ohledu na zákon, nemusí do vězení. Jako trest zcela postačí podmínka.To vzkázal rozsudek chebského okresního soudu, který na dva roky zakázal práci u policie a na stejnou dobu uložil podmíněný trest karlovarským policistům Tomáši Mrňákovi, Pavlu Holoubkovi a Eduardu Kallovi.

Odsouzení před dvěma roky odvezli Karla Billého služebním vozem do lázeňského lesa v Karlových Varech-Doubí, kde ho mlátili pěstmi a kopali do něho. Jako nevinné označil soud další dva muže zákona, obžalované ze zneužití pravomocí a vydírání. Těmi byli policista Pavel David, který k Billému přivolal své kolegy z pultu centralizované ochrany, když Billého přistihl ve voze bez státních poznávacích značek, a Petr Nachtigal, který měl v civilu přisednout do auta a jet s Romem Billým do lesa. Soud neprokázal, že by šlo o rasově motivovaný čin, ale přiklonil se k verzi, že policisté chtěli recidivistovi Billému dát “za vyučenou”, protože se k nim opakovaně choval arogantně. “Odsouzení se nedokázali ovládnout a u policie nemají co dělat,” uvedl soudce Karel Velek. Rozsudek v dolní hranici sazby se jako příliš mírný nelíbí napadenému, jeho obhájci, státnímu zástupci a zástupci Ligy lidských práv. Policisté mohli jít do vězení na tři roky. Odsouzeným se zdá naopak verdikt soudu příliš tvrdý. Proto se odvolali, stejně jako státní zástupce. Ten ale z opačného důvodu.

Krátce po vynesení rozsudku Karel Billý uvažoval o emigraci. “Rozsudkem jsem velmi zklamán, zákony platí jen pro někoho. Děsím se toho, až se Pavel David vrátí do služby,” řekl Billý.

Stejně jako postiženého, zklamala výše rozsudku i zástupce Ligy lidských práv. “Nejsem přítelem trestu odnětí svobody, nicméně v tomto případě si myslím, že trest za takto brutální čin veřejných činitelů by měl být vyšší. Práci soudu považuji za profesionální, i když není tak odvážný, jak bych si představoval. Odpovídá současným společenským poměrům. Sám proces je krůčkem k zamezení beztrestnosti policistů v České republice,” uvedl Jiří Kopal z Ligy lidských práv.

(MfD)



Zpátky