Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2003


Lustrovat se bude dál. Komunisté si vyzkoušeli síly

Petruška Šustrová

Už je to skoro jako rituál: komunisté čas od času v poslanecké sněmovně navrhnou zrušení lustračních zákonů a sněmovna jejich návrh zamítne. Včera (25.06.) se znovu projednával návrh zrušit lustrace, proběhla příslušná diskuse a hlasování, a dopadlo to jako obyčejně – ke komunistům se připojila jen hrstka sociálních demokratů (třináct ze sedmdesátičlenného klubu) a návrh byl zamítnut.

Diskuse o lustračních zákonech jsou si podobné jako vejce vejci, stoupenci i odpůrci lustrací po dvanácti letech už sotva vymyslí nové argumenty. Komunisté hovoří o diskriminaci, demokraté o potřebě chránit stát a společnost před reprezentanty bývalého režimu. Demokraté kontrují poukazováním na represe komunismu, s nimiž se demokratické rozhodnutí nepouštět do vysokých funkcí estébáky a jejich pomocníky nedá srovnávat.

Včerejší hlasování však mělo výraznější nádech měření sil, než tomu bylo dříve. Komunisté se přece v posledních měsících začali lépe zabydlovat, prezident Václav Klaus pozval jejich představitele do Lán a ozývá se víc hlasů, které plédují pro jejich „rehabilitaci“ a pro to, aby byli pokládáni za politiky strany stejně demokratické, jako jsou ostatní.

Mnozí čeští občané pokládají takový vývoj za neblahý a znepokojivý, jak o tom svědčí petice „Ruce pryč od komunistů“, kterou podepsalo víc než tři tisíce občanů včetně stovek významných představitelů veřejného života. Se spouští, jakou komunistický režim po sobě ve společnosti zanechal, totiž ještě zdaleka nejsme vyrovnáni. A není pravděpodobné, že by se ty obrovské škody, jaké na nás ten režim – mnohdy za naší větší či menší vlastní spolupráce – zanechal, podařilo v dohledné době odstranit. Neměli bychom si o tom dělat iluze: přes nepopiratelný velký pokrok a pozitivní změny vězíme v mentalitě a myšlení minulosti mnohem víc, než je zdrávo.

Neměli bychom ani přehlížet symbolickou roli lustračních zákonů. Jsou to zákony nedokonalé, především proto, že se zaměřují na pouhý akt registrace a pomíjejí obsah vlastní spolupráce. Zajisté by se na nich dalo mnohé zlepšit, ale i nedokonalý nástroj je lepší, než žádný.

A protože bychom jako voliči měli vědět, jak naši zastupitelé rozhodují, je, myslím, vhodné uvést, kdo z poslanců demokratických stran hlasoval s komunisty: Pavel Dostál, Milada Emmerová, Josef Hojdar, Jan Kavan, Robert Kopecký, Zdeněk Koudelka, Michal Kraus, Jitka Kupčová, Petr Lachnit, Oldřich Němec, Jaroslav Palas, Jaromír Schling, Josef Smýkal, všichni z klubu ČSSD.

(LN)



Zpátky