Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2003


Rom zemřel na policii, nikdo neví proč

Jaroslav Čuřík

Podle Ligy lidských práv přistupují mnohdy policisté k Romům jinak než k zástupcům většinové populace

Rom Vladimír Pecha je mrtvý. Oficiální verze říká, že při výslechu vyskočil z okna. Vyšetřování jeho smrti šlo do ztracena. Liga pro lidská práva tvrdí: Není to ojedinělý případ, policisté mnohdy přistupují k případům Romů jinak než k ostatním kauzám.

Patrikovi bude teprve pět měsíců. Nemá tátu a možná se nikdy nedozví, jak přišel jeho otec Vladimír Pecha o život. Stalo se to loni 19. června - když vypadl z okna policejní stanice v Brně. Na stanici v Malátově ulici, o níž se především mezi sprejery a Romy povídá, že tam s předvedenými lidmi zacházejí hodně drsně. Nic takového se však zatím neprokázalo a policisté ujišťují, že to není pravda. Podle výpovědí policistů Pecha spáchal při cestě ze záchodu sebevraždu. Právníci z celostátní nevládní organizace Liga lidských práv však našli mnoho nejasností. Na nedůsledné vyšetřování smrti výslovně upozornila minulý týden (v červnu 2003, pozn. red.) i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. V čem je problém? Podle ochránců lidských práv hlavně v tom, že Vladimír Pecha byl Rom. A případy, kdy čeští a moravští policisté přistupují k případům Romů jinak než k ostatním, nejsou podle Ligy pro lidská práva výjimkou.

"Každý soudný člověk musí souhlasit se zprávou Amnesty International. Beztrestnost policistů za brutální zásahy do tělesné integrity osob je v naší zemi realita," tvrdí právník Ligy lidských práv Jiří Kopal. Je přesvědčen, že život Roma, který se dopustil loupeže, nemá pro vyšetřovací orgány žádnou hodnotu. "Z jejich postupu v případě pana Pechy bylo okamžitě jasné, že se tím nechtějí zabývat. Od počátku bylo zřejmé, že tento případ bude muset směřovat k Evropskému soudu pro lidská práva," říká Kopal.

Proč by Pecha páchal sebevraždu?

Je pravda, že Pecha nebyl žádný svatoušek - problémy se zákonem měl už dříve (ve vězení strávil čtyři roky) a v poslední den jeho života ho policisté vyslýchali kvůli podezření, že vyloupil rodinný domek. Ale sebevražda? Podle rodinných příslušníků k ní neměl žádný důvod. Vězení se nijak zvlášť nebál - už je z vlastní zkušenosti znal. A navíc se dva dny před smrtí dozvěděl, že bude otcem. "U Romů navíc nejsou sebevraždy obvyklé," upozorňuje Kopal, který je také právním zástupcem Pechovy družky. Je přesvědčen, že dosavadní policejní vyšetřování je pro romské pozůstalé jednoznačnou zprávou: s touto záležitostí čas ztrácet nebudeme. "Institucionální rasismus je problémem sekundárním, primární je lenost a nezájem vyšetřovacích orgánů," soudí Kopal.

Přiznal se, šel na záchod a cestou zpět skočil z okna?

Co se dělo osudného 18. června (Pecha zemřel v nemocnici druhý den ráno). Policisté Vladimíra Pechu vyslýchají. On se jim bez problémů sám přiznává k tomu, že z jednoho rodinného domku ukradl věci v hodnotě asi dvacet tisíc korun. Pak se mu chce na záchod. Podle oficiální verze tam odchází doprovázen policistkou a policistou. Cestou ze záchodu z ničeho nic v mezipatře proskakuje dvojitým neprůhledným sklem a z výšky přesahující osm metrů padá po hlavě dolů. Policista ho (opět podle oficiální policejní verze) sice předtím drží za zápěstí, ale osmapadesát kilogramů vážící a sto sedmdesát centimetrů vysoký muž ho udeří dlaní do ramene a vyskočí tak rychle, že se ho policistovi přes veškerou snahu nedaří zachytit. Pecha dopadl přímo na hlavu bez toho, aby alespoň reflexivně dal před hlavu ruce. Ani ruce, ani nohy se mu nepodařilo nijak zlomit či viditelně pádem poškodit. Měl pouze jizvy od skla. Po pádu se na místo sjíždějí vedoucí policejní stanice, zástupce policejní skupiny kontroly a stížností a zástupkyně Inspekce ministra vnitra. Všechno to jsou policisté z Brna. Konstatují, že policisté nemají na smrti zadrženého žádnou vinu, a proto není třeba, aby byla povolána inspekce prošetřující případy, ve kterých jsou strážci pořádku podezřelí ze spáchání trestného činu.

Policisté i státní zástupkyně se zříkají odpovědnosti

Je to sice tragédie, ale my za to nemůžeme. Nikdo nic nezavinil. Tak lze shrnout vyjádření policistů i státní zástupkyně, která nakonec přece jen dostala případ na starost. "Nic podobného nepamatuji. Žádné zavinění z naší strany není," řekl už dříve Milan Janík, šéf policejní stanice v Malátově ulici. "Na podezřelého muže nebyl činěn žádný nátlak, nebylo použito žádné násilí," tvrdí Janík. Také státní zástupkyně Andrea Ulvrová je přesvědčena, že její postup byl správný. "Domnívám se, že jsem postupovala v souladu se zákonem. A pokud je mi známo, vyhotovil okresní státní zástupce vyrozumění o tom, že v mém postupu neshledal žádné závady ani průtahy. Vše bylo rovněž postoupeno k dohledu na krajské státní zastupitelství," říká Ulvrová. Spis si navíc poté, co případ do své zprávy zařadila Amnesty international, vyžádalo Nejvyšší státní zastupitelství.

Psycholog: je možné, že Pecha jednal ve zkratu

Podle primáře psychologie brněnské vojenské nemocnice Jiřího Brančíka je možné, že Pecha jednal unáhleně a pokusil se třeba o útěk. "Možná si uvědomil, že asi půjde znovu do vězení, a chtěl se tomu vyhnout, mohl reagovat panicky. V těchto případech chtějí lidé z určité situace uniknout a nemusí odhadnout dosah svého jednání, myslí si, že to nějak dopadne, že to nebude tak strašné, nebo mohou v té chvíli i počítat s tím, že je lépe být mrtvý než ve vězení, i když jim to v tom okamžiku tak úplně nedochází. Jediným cílem je v té chvíli dostat se pryč," vysvětluje psycholog Brančík. Primář soudí, že je těžké odhadnout, zda na mužovo jednání mělo vliv případné násilí ze strany policistů. "Pokud by ho fyzicky napadli, tak to mohla prokázat pitva. Dost ale pochybuji, že by ho tohle mohlo dohnat k sebevraždě. Nepředpokládám, že by policie v naší zemi někoho lámala v kole nebo pálila železem - i kdyby na něj zakřičeli, byli přísní, to by ho rozhodně nedohnalo k sebevraždě," soudí Brančík.

Právník Kopal se nevzdává, Pechova družka je skeptická

Právník Kopal chce případ dovést do konce. I když Inspekce ministra vnitra kauzu v březnu na základě znaleckého posudku odložila (Pecha podle něho skočil sám). "Ještě nebyla provedena rekonstrukce ani výslechy svědků. V březnu jsem podal trestní oznámení pro podezření z trestného činu účasti na sebevraždě. Zatím mi neodpověděli," vysvětluje. Liga lidských práv chce kauzu dokonce předložit Výboru pro odstranění všech forem rasové diskriminace při OSN, který bude posuzovat diskriminaci Romů v České republice počátkem srpna v Ženevě. Družka Vladimíra Pechy už příliš nevěří, že by se smrt otce jejího dítěte mohla úplně objasnit. "Na sto procent to nemůžete říct nikdy, ale já jsem přesvědčena na devětadevadesát procent, že on by se nezabil. Přiznal se, seděl už předtím čtyři roky, čekali jsme dítě, nepil, nedrogoval. Nevím, proč by si bral život. Jedině, že by tam byl pod obrovským tlakem," tvrdí žena, která nechce uvést své jméno, protože má strach. Prý z policistů. "I když policisté spáchají trestný čin, nikdy se jim nic nedokáže. Tvrdí, že si na ně stěžují jen zloději a feťáci. Těžko se nám podaří něco dokázat," uvažuje družka muže, který našel smrt na policejní stanici.

Nesrovnalosti případu

1. Kde právě byl policista?

Jeden z policistů, který měl Pechu vést ve chvíli, kdy měl skočit z okna, měl být v té době podle protokolu u výslechu ženy, která byla na stanici kvůli krádeži věcí z jejího domku. Tato osoba navíc dvěma novinářům letos v březnu řekla, že v době uvedené v protokolu na stanici již nebyla. Z toho plyne, že buď policisté nehovořili pravdu a chtěli vytvořit kolegovi alibi, nebo je protokol o jejím výslechu, podepsaný těmito dvěma policisty, falešný.

2. Proč nikdo nebyl pořádně vyslechnut?

Vyšetřovací orgány řádně nevyslechly žádnou z osob, které se na stanici nacházely. Bez dalšího zapsaly výpovědi tří policistů a jedné policistky. Ostatní policisté přítomní na stanici ani nemuseli k výslechu, pouze odeslali nestandardní protokoly vesměs o dvou odstavcích ze své stanice, kde uvádějí, že se nic nepřípadného nestalo.

3. Co se stalo se šaty mrtvého?

Nikdo nezjišťoval závažnou skutečnost, že se v celém vyšetřování nedozvídáme nic o ošacení zesnulého, které mohlo zanechat mnoho důležitých stop a poškození po jeho pádu z okna. Nikdo z vyšetřujících k této skutečnosti nepoložil jedinou otázku. Vyšetřující jen zapsali výpovědi policistů, aniž se jich na cokoli sami ptali.

4. Proč nebyla rekonstrukce?

Nekonala se rekonstrukce celého činu, která by měla dále objasnit pohyb a jednání policistů a zesnulého na místě činu. Vyšetřovací orgány v čele s Okresním státním zastupitelstvím Brno-venkov dosud nereagovaly na trestní oznámení z 21. března tohoto roku, které upozorňuje na podezření z trestného činu účasti na sebevraždě i trestného činu křivé výpovědi ze strany policistů a také na všechna pochybení policistů Inspekce ministra vnitra a státní zástupkyně Andrey Ulvrové v předchozích šetřeních. Navíc porušují trestní řád, protože poškozené neinformovali na jejich žádost o vyřizování trestního oznámení.

(MfD)



Zpátky