Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2003


Podivné léto.

Václav J. Kunft

Červnová parna nevěštila nic dobrého. Ze zapřených hlav politiků se hrnul jeden nesmysl za druhým. V červenci se sice ochladilo, ale na politiky to valný vliv nemělo. Jsou jak zemědělci, když je sucho, nedaří se, všechno uschne. Když je mokro, nedaří se, všechno zmokne.

Standovi Grossovi (ministru vnitra – pozn. red.) se daří vždycky i když to tak nevypadá. Sotva se začalo mluvit o reformě, zmizela usměvavá tvář nic neříkajícího profesionálního sympaťáka z televize. Buď k tomuto tématu neměl co říci (a to on vždycky má), nebo se mu téma zdálo nepopulární. Zdrženlivost z titulu malé razance této reformy-nonreformy těžko připadá v úvahu. ODS ji stejně hodlá zablokovat a jeho vlastní impérium se úsporných opatření nezúčastní, naopak tam se bude přidávat. Vnitro je věrno svému jménu, stará se pouze samo o sebe a nic vnějšího je nezajímá. Je jich chudáčků málo přesto, že budou po reformě armády nejsilnější silovou složkou. Asi dostanou zákaz vycházet z budov a jejich jedinou činností bude přijímání a automatické odkládání případů.

Langer, člen naší opozice-nonopozice, to s jedním očkem upřeným k budoucnosti vehementně podpořil. On je vůbec postoj naší nejsilnější opoziční strany k reformě značně zajímavý. Kromě blábolu, nominálně konzervativního poslance Tlustého, za který by se styděl i ten nejzarytější idealista, sice hodně naznačují, ale nic neříkají. Že by opět taktika úplného znemožnění ČSSD, ať si to vyžerou do dna a ti hloupí občané, kteří je volili také. Zajímavý postoj k péči o blaho občanů.

Neméně zajímavý je postoj strany-nonstrany Unie svobody. Vliv si přikládají značný, podporu mají mizivou. Údajně pravicová se pere v jednom šiku s levicí, prý o svoje přežití. Přežití těch několika poslanců je jistě myšlenka chvályhodná, bohužel jediná, která jim zůstala.

Oni naši poslanci jsou vůbec podivná stvoření, jejich věčné hašteření o imunitě začíná být k smíchu. Jejich obavy, že by z parlamentu odešli v klepetech má možná reálný základ, ovšem poněkud jiný než prezentují. Jinak se dá říci, že jsou imunní vůči všemu i bez ústavních záruk. Tím bychom se dostali k právu a to by bylo nekonečné lamentování, téma vhodnější pro dlouhé zimní večery a chladnou hlavu.

Za zmínku snad ještě stoji sám sebe popírající, věčně neporozuměný ministr Dostál a ministr Škromach, který chce léčit stoupající nezaměstnanost systematickou likvidací potencionálně největšího zaměstnavatele, malých a středních podnikatelů.Zpátky