Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2003


Ostuda

Ivo Rohan

Pozval jsem do kanadského Londonu, kde žiji 18 let, na návštěvu svou příbuznou. Říkejme ji Růžena. Podmínil jsem její cestu zdravotním pojištěním. Komerční banka-pojišťovna, a. s. ji za 1 160 Kč pojistila na dobu čtyř týdnů.

Druhý týden v Kanadě se Růženě vyrojil problém - tenisový loket. Zkoušeli jsme masti, prášky, vířivou vanu. 7. července jsme zašli za mým rodinným lékařem Dr. Balligalem, který si ihned udělal čas. Předepsal kortikoidy a stahovadlo. Za $ 76 CAD jsme vše vyzvedli v lékarně a v 17 hodin, téhož dne jsme přišli znovu na injekci. Lékařova sekretářka mezitím kontaktovala pojišťovnu. Bezúspešně, nikdo tam neuměl anglicky. Ujistil jsem Dr. Ballingala, že bude zaplacen buďto pojišťovnou, nebo mnou. Odvětil, ať se nestarám, že to udělá zdarma, neuhradí-li to pojišťovna.

Tentýž večer jsem volal na učet volaného českou Komerčni pojišťovnu. Bez problému akceptováno, pan Vladimír Novotarský jednal slušně, leč ne fundovaně. Řekl si o mé telefonní číslo, na které mi obratem do Kanady zavolal. Probrali jsme detaily proplacení, ovšem Vladimír chtěl důkaz, že Růžena je skutečně v Kanadě. Tak jsem jí předal telefon a prohodili spolu par slov. Přesto, že volal on do Kanady, chtěl další důkaz - Kocourkov. Naskenovali jsme zpáteční letenku a itinerář a palubní lístek příletu. Poté jsem dostal číslo na prostředníka v Kanadě s tím, že za chvíli bude vše zařízeno. Jedno ošetření (snad) zaplatí.

Injekce a lékařem doporučené stahovadlo pomohly, ale jen na pár dnů. Dr. Ballingal zdůraznil, že budou-li bolesti trvat, ať se kdykoliv zastavíme. V den odletu zašla Růžena ještě jednou na injekci. Cesta z Londonu do Prahy trvá 16 – 18 hodin. Předtím jsem ovšem zavolal pojišťovnu.

Pani Prisudová z Komerční banky-pojišťovny řekla, že to musí konzultovat s kontraktovaným lékařem pojišťovny, který je k dispozici na telefonu. Krátce potom (14. 7. 22.35 hod) zavolala zpět s tím, že “kontrolní navštěvy” v den odletu se neproplacejí a že Růžena může ty bolesti vydržet domů! Oponoval jsem, že nejde o “kontrolní navštěvu”, nýbrž o aplikaci injekce. Opět zamítavá odpověď se zdůvodněním, že aplikace injekce je kontrolní návštěva. Zdůraznil jsem, že jsme ošetření naplánovali úmyslně na den odletu, ale mohli jsme jít o den dříve.

Pani Prisudová: ”O den dříve se taky neproplácí.”

Ivo Rohan: ”O dva dny dříve ano?”

Pani Prisudová: ”Taky ne.”

Ivo Rohan: ”Tak kolik dnů před odletem se proplací????”

Pani Prisudová: ”Kontrolní navštěvy se neproplácejí!”

Ivo Rohan: ”Ale tohle není kontrola, to je zákrok, češtinu jsem ještě nezapomněl.”

Pani Prisudová: ”Ale je to v den odletu, ona to vydrží…”

Ivo Rohan: ”Je mi vás všech v Česku líto, chováte se k sobě jako zvířata.”

Dr. Ballingal se jen usmál a řekl, že to je u východních zemí Evropy normální! Na můj nátlak přijal alespoň $ 20 CAD. Přitom každé zaklepání na jeho dveře stojí $ 35, píchnutí injekce $ 17. O prvních dvou návštěvách se ani nezmínil. Jen doufám, že pojišťovna komerční banky uhradí to první ošetření.

Nesmyslně provolali zcela jistě více dolarů, než stála všechna tři ošetření. Jen se děsím představy, že by příště mohlo jít o hospitalizaci na intenzivní péči, kde stojí jeden den pres $ 2000. To by mě mohlo finančně položit.

Stydím se za svůj původ.Zpátky