Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2003


Letní FLORA OLOMOUC 2003. Tajemství života v květinovém aranžmá

Zuzana Studená

Tajemství života a květiny - to k sobě zákonitě patří. A protože od klíčového objevu genetiky – molekuly DNA - uplynulo letos přesně půl století, se pořadatelé mezinárodní letní zahradnické výstavy FLORA OLOMOUC 2003, která se bude konat ve dnech 21. - 24. srpna, rozhodli zasvětit hlavní expozici největší květinové přehlídky v ČR právě jí.

Projekt s názvem „Genová zahrada: D.N.A. – objev století“ bude kopírovat tvar dvojitých šroubovic základní jednotky dědičnosti, tvarem připomínajících zkroucený žebřík, pro tuto příležitost sestavený z tisíců kusů gladiol, jiřinek, růží a květin pozdního léta. Kromě mnoha nových odrůd, jež expozice představí, si návštěvníci hlavního výstavního pavilonu A budou moci vychutnat i neobvyklý kontrast ukázek nejnovějších trendů moderního aranžování s klasickým pojetím, reprezentovaným osazenými obřími květinovými vázami. Podobné mohli už před několika staletími obdivovat návštěvníci francouzských barokních zahrad, stejně jako v posledních letech, díky dovednosti zahradníků výstaviště Flora, i návštěvníci olomouckých parků.

Protiváhu pestré palety květin v přízemí pavilonu A bude na jeho galerii tvořit expozice školkařských rostlin. Kromě společné expozice Svazu školkařů ČR se v Olomouci svými výpěstky představí i jejich polští a němečtí kolegové.

Ke specialitám letní Flory lze letos připočíst i ojedinělou přehlídku léčivých a kořeninových rostlin na terase a venkovních plochách u pavilonu A, kterou se pořadatelé rozhodli doplnit o nabídku odborného poradenství a výrobků z nich.

Pozornost návštěvníků zcela určitě upoutá výstavní pavilon E - zelené unikáty expozice botanických zahrad ČR mapující vývoj rostlinných druhů v proměnách věků – od několik miliónů let starých až po úplně nejmladší - se totiž hned tak na jednom místě neuvidí.

Pavilon H, který během výstav Flora už pravidelně „okupují“ floristé, přinese mnoho radosti nejen milovníkům květin, ale také příznivcům automobilismu. V pestrobarevném a voňavém objetí exponátů přihlášených do letní aranžérské soutěže se letos octnou stále populární vozítka Velorex.

S jiřinkami a květinami pozdního léta se návštěvníci letní Flory setkají také na záhonech ve Smetanových sadech, obdivovatelé růží mohou zase zamířit do rozária u botanické zahrady výstaviště.

Na návštěvníky letní Flory čeká bohatá nabídka letních zahradnických trhů s paletou zboží a služeb pro zahradníky, zahrádkáře a kutily, i pestrý kulturní program se soutěžemi, ukázkami aranžování, spoustou hudby a zajímavých zážitků. K největším lákadlům bude letos patřit soutěž televize Prima „Najděte kozlíka Šikulu“ s populárním Přemkem Podlahou a Folkcountry show, které se zúčastní na dvacet amatérských a profesionálních hudebních skupin z celé ČR.

Brány Výstaviště Flora Olomouc budou o letní Floře otevřeny denně od 9 do 18 hodin.Zpátky