Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2003


Čas pověr

Jiří Loewy

Podle posledního sčítání lidu je ČR eldorádem ateistů. Máme jich zhruba šest milionů, 59 % obyvatelstva, o tři procenta více nežli komunistická Kuba. To je takřka světová špička, v těsném závěsu za Severní Koreou, jež hrdě vykazuje 68 % bezvěrců. V něco ale zřejmě člověk věřit musí! A tak si iracionální víru v profláknutý komunismus udržuje i nadále pětina českých voličů. Přes 50 % národa věří v ufony. Ale ještě větší obec tvoří vyznavači teorie světového spiknutí různých tajných bratrstev - iluminátů, zednářů, "sionských mudrců" a jiných, která nás klamou a dezinformují. Z chatů, ale i z dopisů a e-mailů svých čtenářů jsem se už dozvěděl nejednu senzaci. Například: - Sir Edmund Hillary a šerpa Tenzing nevystoupili 29. 5. 1953 na vrcholek Mount Everestu; známé snímky byly pořízeny jinde, o 2 000 metrů níže. - Údajné americké přistání na Měsíci z 20. 7. 1969 se nekonalo, viděli jsme falzifikát natočený v hollywoodských ateliérech. - K invazi do Afghánistánu v prosinci 1979 přemluvili Sověty lstiví Američané, vědouce, že tam Rusové padnou na ústa.

Bushova vláda zinscenovala atentát na newyorské věže za pomoci CIA, aby měla záminku k útoku proti bin Ládinovi a nevinnému islámskému lidu. Různí prominenti, například Salman Rushdie a starosta San Franciska, byli varováni, aby své lety odložili na jiný den. Verze druhá: - Útok na WTC byl dílem izraelského Mossadu. Důkaz: 11. 9. 2001 se v obou věžích nedostavil do práce ani jeden žid nebo Izraelec. (Těch zhruba 450 židů, kteří tam zahynuli, asi nebylo možno vyrozumět včas.)

Už 17. března, ještě před vypuknutím války v Iráku, kdosi v internetu obsadil domény JessicaLynch.net, .org a .biz. Což je důkaz, že zajetí mladé Američanky Jessiky Lynchové i její osvobození byly předem naplánovány coby show! Svůdná to fáma, jenže klamná: také současná Miss New York City se náhodou jmenuje Jessica Lynchová je to v Americe běžné jméno - a pro tu byly zablokovány webové domény. Bohužel ne vždy lze nesmyslná tvrzení vyvrátit tak přesvědčivě, snadno a rychle.

Co tedy dělat proti ohlupujícím fámám? Jak čelit teoriím o všeobecném spiknutí? Jednoduše: zachovejme si soudnost. Nešiřme každý tlach, který zaslechneme u piva. Mysleme přímo hlavou. Ověřujme si fakta; moderní informační technologie k tomu poskytují všechny možnosti. Nebuďme naivní a nekritičtí. Neskákejme na špek demagogům a manipulátorům. Boha nám nemohou nahradit bůžkové, ztracenou víru nelze kompenzovat pověrami.

(LN)Zpátky