Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2003


Cizinec řídil s 3,65 promile. Spravila to tisícovka

Ivana Dubnová

Praha - Cizinci, kteří brázdí silnice České republiky s nějakým tím promile alkoholu v krvi, mohou být klidní: pokud je chytí policie, kromě tisícikorunové pokuty se jim ze strany policie nehrozí nic. Pro příklad není potřeba chodit daleko. Když předevčírem brněnští policisté kontrolovali auta, naměřili u německého řidiče 3,65 promile alkoholu. Jak uvedla policejní mluvčí Věra Uhrová, muž "dokázal kupodivu vystoupit z vozu a zaplatit pokutu". Co však s opilým mužem bylo dál, to už policie neví. Tedy ani to, zda nakonec nesedl do auta a nepokračoval v cestě. "Kromě pokuty mu byl vysloven zákaz řízení. Potom se však hlídka přesunula na jiné stanoviště, takže kolegové nevědí, co s cizincem bylo dál," vysvětlila mluvčí Uhrová. Zatímco přistiženého českého občana čeká minimálně popotahování po úřadech, cizinec je dále nepostižitelný. "Policejní prezident dokonce vydal závazný pokyn, abychom upřednostňovali vybírání pokut, než rozdávali složenky a řešili to přes úřady," říká Jaroslav Pavelka z ředitelství dopravní policie v Praze.

České úřady jsou krátké

"České úřady už totiž zahraničního řidiče nemají šanci najít. Jakákoli evidence nezaplacených pokut cizinců tu neexistuje. Takže když se turista, který tu nezaplatil pokutu, po nějaké době vrátí, nikdo neví, že tu má dluh." Jen pro srovnání: pokud například český občan nezaplatí pokutu za přestupek v Německu, tamní úřady na něho také mohou jen stěží. Jakmile se však v budoucnu znovu ocitne na německých hranicích, celníci ho dál nepustí, dokud dluh s patřičným penále neuhradí. V první polovině letošního roku policisté zastavili 744 opilých zahraničních řidičů, ze kterých zaplatilo pokutu necelých šest set. Policisté vybrali téměř půl milionu korun. "Cizinci řeknou, že nemají peníze a nechají si dát složenku. Tu však po pár metrech zahodí... a zase si na nich nic nevezmeme," popisuje Pavelka. "Přitom s námi by se v cizině nikdo nebavil. Tam seberou rovnou papíry a je to." To však v Česku policisté nesmějí.

Opilý řidič - jen přestupek

Už několik let je totiž řízení v opilosti jen přestupek, a nikoli trestný čin. "Jediná možnost je zakázat řízení," vypočítává možnosti vedoucí oddělení dálniční policie v Rudné u Prahy Josef Budil.A co třeba zavolat na silně opilého řidiče záchytku? "Musel by ohrožovat sebe nebo životy ostatních řidičů. Třeba tím, že by se motal na silnici mezi auty," říká Budil. "A samotné řízení v opilosti se nedá označit za ohrožování životů. Záchytku bychom volali, kdyby řidič začal hlídku napadat."

(MF DNES)



Zpátky