Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2003


Komunista Pěcha: Já to tak nemyslel!

Luděk Navara

První obžalovaný za propagaci komunismu vysvětloval soudu, že výzvy k třídnímu boji byly jen obrazné. Nevypadalo to jako soud, spíše jako politické školení. David Pěcha, první obžalovaný z propagace komunismu, plamenně obhajoval komunistický režim

Šumperk - Ten šestadvacetiletý mladík působil v soudní síni na první pohled zakřiknutě, dokud však nepromluvil. Potom nešlo proud jeho slov zastavit. "Necítím se jako obžalovaný, ale jako svědek bezpráví, které se děje všude kolem," spustil hned na začátku. Soudkyně ho musela opakovaně přerušovat a napomínat. David Pěcha se před soudem zodpovídá z propagace hnutí směřujícího k potlačování práv a svobod občanů. Je tedy prvním člověkem v Česku, kdo se zodpovídá z propagace komunismu. "V Šumperku jako šéfredaktor periodika Pochodeň uveřejnil texty vyzývající k převratu po vzoru marxismu-leninismu," přečetl státní zástupce z obžaloby. Aby toho nebylo málo, Pěcha se zodpovídá i z pomluvy a šíření poplašné zprávy. Hrozí mu celkem až osm let vězení.

"Tak lze svrhnout současný režim. Bude k tomu třeba masového boje i ozbrojeného," citoval žalobce jeden z jeho výroků. Právě výzvy k ozbrojenému povstání byly hlavním důvodem obžaloby. Před soudem se však Pěcha začal vytáčet, že to tak nemyslel. "Je to obrazný pojem. Když to slyší buržoazní mozek, hned si myslí, že chceme někoho střílet," prohlásil. Co však znamenal třeba obrat "vyhubit kapitalisty", vysvětlit nedokázal. "Je to obecný pojem. Tyto pojmy nelze kriminalizovat," tvrdil. Stejně tak zpochybňoval i své vlastní autorství článků v Pochodni, časopise, který pod hlavičkou Komunistické mládeže Československa vycházel kolem roku 1999 asi v tisícovém nákladu a prodával se za dvě koruny. Argumentoval podobně jako staří komunisté, když se měli zodpovídat ze zločinů padesátých let. "Je to kolektivní odpovědnost strany," říkal a vysvětloval, že je sice autorem textů i šéfredaktorem časopisu, ale jednal v intencích strany. Stranou v tomto případě myslel Komunistickou stranu Československa-Československou stranu práce, již založil. Ovšem jen ve své fantazii, protože úřady ji odmítly zaregistrovat.

U soudu včera jako poškozený vypovídal i bývalý důstojník Bezpečnostní informační služby Vladimír Hučín. Toho Pěcha křivě nařkl, že je zodpovědný za výbuch v Přerově, při němž v roce 1999 zemřel policista. Ukázalo se však, že to není pravda. "Pěcha je nebezpečný. Dokáže využít nespokojenosti lidí, například nezaměstnaných," říká Hučín. Pěcha není se svými názory osamocen. U soudu jej podpořilo asi deset jeho příznivců, členů Komunistického svazu mládeže (KSM). "Souhlasíme s jeho názory. Něco bychom možná řekli jinak, ale se smyslem souhlasíme," řekl jejich předseda Zdeněk Štefek. Na internetové stránky KSM odkazují oficiální webové stránky KSČM. Mladí komunisté dokonce před soudem rozvinuli transparent: "Ne politickým procesům!" Nebyli sami - proti nim stála skupina členů Konfederace politických vězňů s transparentem: "Důsledek sametového podvodu." Jedním z demonstrantů byl i Milan Paumer, který se s bratry Mašínovými probil přes železnou oponu do Západního Berlína. Soudkyně Pavlína Pelclová po půldenním jednání odročila líčení na září.

(MF DNES)



Zpátky