Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2003


Středomořská strava prodlužuje život

Pokusy s kvasnicemi ukázaly, že látka obsažená v červeném víně prodlužuje život buněk až o 80 procent. Resveratrol a quercetin, látky obsažené ve víně, olivovém oleji, oříšcích a cibulovitých rostlinách, dokážou podle nové studie prodloužit život stejně jako nízkokalorická strava.

BOSTON - Pití červeného vína, konzumace ořechů a vaření s olivovým olejem prodlužují život. Tvrdí to alespoň vědci z Harvard Medical School v americké Philadelphii. O pozitivních účincích červeného vína se ví již delší dobu. Jsou dány obsahem polyfenolů, které působí protizánětlivě, snižují krevní srážlivost a ochraňují organismus proti zhoubnému bujení. Odborníci také přišli již několikrát s tvrzením, že umírněná a pravidelná konzumace vína představuje nižší riziko úmrtnosti. Vědci z Harvardu však nyní na základě pokusů s kvasnicemi oznámili, že molekuly obsažené v červeném víně (především flavonoidy resveratrol a quercetin) dokážou napodobit účinky při omezení kalorického příjmu. Právě střídmá strava je považována za jeden z receptů na dlouhověkost. Quercetin se přitom vyskytuje i v olivovém oleji, cibuli, česneku, pórku a černém čaji. Odborníci zjistili, že resveratrol u kvasnic prodlužuje život některých buněk až o 80 procent. Spoluautor studie zveřejněné v časopise Nature David Sinclair zároveň uvedl, že pokusy s resveratrolem na červech a mouchách vypadají slibně a předpokládá, že stejné účinky jako u kvasnic má resveratrol i u lidí. "Tento poznatek je velkým přínosem pro oblast vývoje léků. Jsme zase o krok blíže k vyvinutí léku na prodloužení lidského života," uvedl pro BBC Konrad Howitz z výzkumného týmu. "Náš výzkum potvrzuje, že středomořská strava má na zdraví pozitivní dopady," dodal Howitz.

Dobré víno ze suchých oblastí

Resveratrol a další flavonoidy jsou zastoupeny ve slupkách hroznového vína. Červené víno jich obsahuje více než bílé, protože při zpracování bílých hroznů se slupka odstraňuje již na začátku procesu, zatímco v případě červených vín slupky zůstávají v kvasící šťávě. Podle výzkumu amerických vědců obsahují nejvíce resveratrolu hrozny vypěstované ve velmi suchých oblastech - ve Španělsku, Chile, Argentině a Austrálii.

(klt)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky