Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2003


Průvodci žádají pravidla, která sami nedodržují

Marek Kerles

Tvrdý postih nekalé zahraniční konkurence žádá Sdružení průvodců ČR. Bez potřebné kvalifikace však provádí turisty po zahraničních památkách i čeští průvodci.

ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRAHA Každá organizovaná skupina zahraničních návštěvníků Česka, která se pohybuje po místech kulturního či historického významu, by si měla v budoucnu povinně najmout místního kvalifikovaného průvodce. S tímto návrhem přichází ministerstvo pro místní rozvoj, podporované především Sdružením průvodců ČR a pražskými radními. Lidem, kteří se v Česku živí jako průvodci, se totiž nelíbí, že zahraniční zájezdy většinou po ČR provázejí jejich vlastní vedoucí, případně řidiči autobusů bez potřebné kvalifikace. Zatímco ale české Sdružení průvodců požaduje zákony, které by takovou nekalou konkurenci postihovaly, samo přiznává, že stejně nekalým způsobem postupují i české cestovní kanceláře v zahraničí.

V cizině hrozí vysoká pokuta i vězení

Pohled na českou skupinu, kterou při prohlídce Paříže, Berlína či Amsterdamu vede místní průvodce, je naprosto ojedinělý. "Je skutečně pravda, že stovky českých cestovek nutí své průvodce, aby přes hrozbu postihu prováděli jejich klienty po městech v zahraničí," řekla LN Jana Mecnerová, členka výboru Sdružení průvodců ČR. Na rozdíl od Česka ale podle ní takovým "nelegálním" průvodcům hrozí v zahraničí vysoká pokuta a v některých případech i vězení. "Záleží pak na každé cestovce, zda jde do takového rizika a chce si v zahraničí pošpinit jméno," tvrdí Mecnerová. Jenže každý, kdo byl alespoň jednou na zahraničním poznávacím zájezdě, si mohl snadno ověřit, že české cestovky a jejich průvodci na hrozbu postihu v cizině příliš nehledí. Lepší je levný český průvodce než drahý zahraniční. "Kdybychom si měli pokaždé najímat na provádění místního odborníka, těžko bychom našli klienty, kteří by mu dali třeba 20 eur na osobu," řekl LN majitel české cestovní kanceláře, který si přeje zůstat v anonymitě. Jeho kancelář se specializuje na země Beneluxu. "Čechy ale naštěstí na Západě stále považují za chudé příbuzné a většinou nám vlastní průvodce tolerují," uvedl podnikatel.

Pokud ale podle něj budou české úřady tvrdě pokutovat stovky zahraničních průvodců v Čechách, mohou Češi počítat se stejně tvrdou odvetou i v zahraničí. Proti návrhu zákona, který by měl nelegální provádění cizinců v Česku trestat až padesátitisícovou pokutou, přitom protestují i někteří čeští průvodci. "Je to jen bariéra proti normálnímu rozvoji turistického ruchu. A stavění takových bariér se většinou nevyplácí," řekl LN Martin Polák, který provádí zahraniční turisty v němčině a angličtině. O tom, zda má český kvalifikovaný průvodce vždy lepší znalosti než například německý, lze podle něj jen spekulovat. "Důležitá je i úroveň jazyka. I když čeští průvodci musejí složit jazykovou zkoušku, zdaleka ne všichni pak při výkladu vyhovují nárokům zahraničních návštěvníků," míní Polák.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky