Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2003


Úplatek pomůže na silnici i v nemocnici

Radek Kedroň, Martina Riebauerová, Radek Bartoníček

Průzkum pro MF DNES ukázal, že korupce bují mezi lékaři a policisty. Konkrétní případy to potvrzují. Podle průzkumu agentury SC&C dávají lidé právě jim úplatky nejčastěji. Nepřijdou tak o řidičský průkaz. Anebo jdou na plánovanou operaci dříve.

Praha - Jestliže mají lidé říci, kde podle nich bují korupce nejvíce, jednoznačně vítězí policisté a lékaři. V obou případech jde o úplatky. Ale přece jen je v nich rozdíl. Zatímco u policie se lidé chtějí pomocí úplatku vykoupit z nějakého "hříchu", u doktora pacienti chtějí získat nějakou výhodu, kterou si nesmějí zaplatit legálně. Třeba operaci v rychlejším termínu nebo to, že je bude operovat a ošetřovat vyvolený doktor.

Policie: s řidičem přímo k bankomatu

Vypila tři piva, sedla za volant a stálo ji to šest tisíc korun na úplatcích. "Když se mě zeptali, jestli chci opravdu přijít o řidičák, hned mně bylo jasné, kam míří," popisuje třicetiletá řidička nedávnou kontrolu dopravních policistů. Svůj příběh líčí jedině proti slibu utajení jména. Tehdy mužům v uniformě řekla, že má u sebe pouze jeden tisíc korun. "Oni se rozesmáli, protože prý neznám ceny. Že by jim tolik nestačilo ani za špatné parkování. A ještě mi připomněli, že jsou tři. Naložili mě a odvezli domů s tím, že jim mám do dvou minut přinést šest tisíc korun," vypráví. Detektivové z Inspekce ministra vnitra, která zločiny v policejních řadách vyšetřuje, vědí o podobných případech hodně. "Policisté tuto trestnou činnost páchají v masovém měřítku," nechal se před časem slyšel šéf inspekce Mikuláš Tomin. Podle zkušeností jeho lidí si často jedou pro úplatek rovnou k bankomatu, z něhož motorista potřebné bankovky vybírá. Jindy zase pravidelně číhají u hlavních silničních tahů poblíž hranic na cizince, při akci se navzájem kryjí, získané úplatky okamžitě uklízejí - do přichystané obálky s vlastní adresou vloží peníze a ihned ji odesílají, u dálnic zase bankovky ukrývají pod kameny. Šéf dopravních policistů Zdeněk Bambas si netroufá odhadnout, na kolik jsou jeho podřízení úplatní: "Rozsah korupce na silnici nikdo nezná, protože většinou není vidět. U piva je každý ochoten se pochlubit, kolikrát situaci na silnici řešil úplatkem, když se ho ale ptáte na detaily, řekne, že to slyšel od někoho dalšího. Těžko říci, jak velký ten rozsah korupce je, ale že existuje, se nedá popřít."

Lékaři: pacienti prosí o rychlejší operaci

Mnoho lidí o tom mluví zcela otevřeně. "Když moje babička potřebovala operaci kyčelního kloubu v jedné nemocnici na jižní Moravě, poradila jí pacientka v čekárně, že když dá pět tisíc, přijde na řadu daleko dříve. A tak se i stalo," popsala Renata Horváthová ze Zlínského kraje v MF DNES svoji zkušenost. Ale jméno konkrétního lékaře už se člověk nedozví - úplatek je přece trestný čin. Sami lékaři tento jev potvrzují (samozřejmě, jak jinak, jen v obecné rovině) a mnozí jej kritizují: ostuda pak totiž dopadá na hlavu celého lékařského stavu. "Mluvme i o příčinách korupce, nejen o následcích. Korupcí nebo úplatky lze ovlivňovat věci, kterých je nedostatek. A tak přemýšlejme o tom, proč je to nedostatkové. Proč se neumožní, aby si lidé mohli například koupit protézu či pořadí na operaci, když na to mají?" uvedl přednosta chirurgické kliniky v Praze-Motole Pavel Pafko. Ne že by například kloubních protéz nemohly firmy dodat tolik, kolik by bylo potřeba. Jenže nemocnice dostanou od zdravotních pojišťoven jen omezené množství peněz. Proto vznikají pořadníky. Laik do nich vůbec nevidí a nemůže pořadí kontrolovat.

(MF DNES)



Zpátky