Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2003


Volejte Teryngelovi

Ondřej Kundra

Ani pětiletý zákaz profesní komory vykonávat kvůli hrubému porušení etických norem advokátní praxi, komunistická minulost a kontakty k lidem udržujícím styky s mafiánským podsvětím nezlomily advokátovi Jiřímu Teryngelovi vaz. Právě naopak: před několika dny totiž vyšlo najevo (v září 2003 pozn. red. CS-magazínu), že Teryngelovy služby jsou pro Špidlův kabinet podobně jako pro Zemanův nepostradatelné. Teryngel proto již pět měsíců pro vládu připomínkuje veškeré návrhy trestních zákonů včetně nového trestního zákoníku nebo euronovely ústavy. Kabinet ho za jeho práci odměňuje tisícovými částkami. „Rozhodující je, že pan Teryngel je odborník na trestní právo, to ostatní mě nezajímá,“ vysvětluje exministr spravedlnosti a současný předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský důvody, proč Teryngela letos v květnu jmenoval šéfem vládní komise pro trestní právo. „A navíc – jeho práce pro vládu nijak nesouvisí s jeho soukromými aktivitami.“ Premiér Vladimír Špidla odmítl – jak se stává jeho železným zvykem – případ pro veřejnost jakkoli komentovat.

Advokát Teryngel se do povědomí veřejnosti zapsal hned několikrát: naposledy, když advokátní komora loni v únoru rozhodla, že Teryngel nesmí pět let vykonávat svoje povolání jako trest za to, že coby advokát zastupoval v kauze podezřelého pronájmu moskevského hotelu Český dům jak pronajímatele, ministerstvo zahraničí, tak nájemce, soukromou rakovnickou firmu. „Šlo o evidentní střet zájmů a pan Teryngel porušil advokátskou etiku,“ komentoval případ tajemník advokátní komory Jiří Klouza. Teryngel však loni v létě podal na verdikt komory žalobu a soudkyně pražského městského soudu Naděžda Řeháková rozhodla, že se ničeho nedopustil. „Není pochyb, že pan Teryngel zastupoval rakovnickou firmu. Je pravda, že některé listinné důkazy ministerstva zahraničí říkaly, že zastupoval i ministerstvo. Jiné ovšem tvrdily opak, říkaly, že pan Teryngel dělal jen jakéhosi poradce,“ odůvodnila svůj verdikt soudkyně Řeháková. Kauza však bude mít nakonec dohru u Nejvyššího správního soudu, kam se advokátní komora odvolala. Kvůli dlouhým čekacím lhůtám však budou soudci případ posuzovat nejdříve příští rok.

I předchozí Teryngelův kariérní rejstřík stojí za pozornost. Funkce vládního právníka spadla komunistickému prokurátorovi, členu Lidových milicí a pak obhájci příslušníků ruské mafie do klína poté, co v roce 1998 úspěšně vyřešil známou bamberskou aféru Miloše Zemana: z tajných schůzek, na kterých budoucí premiér nabízel podnikatelským šíbrům za peníze vládní posty, se díky Teryngelovu právnickému umění stal „pokus neznámého pachatele pošpinit sociální demokracii“. Vedle toho Teryngel zaujal i svojí spoluprací s bývalým policistou Josefem Douchou (od policie musel odejít kvůli kontaktům s lidmi z ruského podsvětí) ve firmě Focus Five.

Své znovuobnovené angažmá pro vládu advokát Teryngel veřejně nekomentuje a všechny žádosti Respektu o rozhovor přes své spolupracovníky odmítá.

(RESPEKT)



Zpátky