Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2003


Ve prospěch zločinu

Tomáš Němeček

Dva velké ekonomické případy se minulý týden (v září 2003, pozn. red. CS-magazínu) vrátily na začátek. Oba souvisejí jen volně, jde v nich však o velké peníze a v obou se děje vážná nespravedlnost.

Vrchní soud zrušil rozsudky nad obří krádeží v CS Fondech a Konsolidační agentura dostala pokyn odstoupit od miliardového obchodu s pohledávkami. Oba verdikty znějí velmi odborně, takže v laicích mohou budit respekt: vrchní soudci a experti v agentuře mají víc informací a jistě vědí, co dělají. Ne, ne, ne. Jde přesně o ten typ rozhodování, který kazí pověst justici i veřejné správě.

CS Fondy: tak znovu

Případ vykradených CS Fondů z března 1997 se stal symbolem temných časů tuzemského kapitálového trhu. Šlo o průzračnou krádež, při níž čtveřice šíbrů vytáhla z fondů více než miliardu korun. Když v lednu 2001 Městský soud v Praze tento zločin ztrestal, byla to proto průlomová zpráva. Soudkyně Hana Hubáčková přesně zvážila vinu jednotlivých účastníků: nejnižší trest pět let dostal najatý bílý kůň, nejvíc – deset let – kombinátor v pozadí, sponzor vládní ČSSD. Byla to důkladná práce, jaká se u rozplétání ekonomických zločinů vidí v tuzemsku málokdy. Soud trefně upozornil na roli nechvalně proslulé finanční skupiny Motoinvest, která pro gigantickou krádež připravila půdu: přeměnila všechen majetek na hotovost a pak správu nad CS Fondy ve vší tajnosti prodala přes dva prostředníky záhadné moskevské firmě (Rusové pak k majetku vpustili muže na špinavou práci, kteří krádež provedli). Rozsudek znamenal maximum možného, na víc nebyly důkazy.

Minulý týden však vyšší instance poslala soudcům jasný vzkaz: nebuďte tak aktivní, nemáme to rádi. Případ CS Fondů se více než dva roky doslova válel na vrchním soudu (kvůli nečinnosti soudce Petra Beneše, který už odešel do důchodu). A nyní senát pod vedením Pavla Zelenky celý rozsudek z banálních důvodů zrušil. Soudkyni například vytkl, že mluvila i o roli těch, kteří zločinu napomohli, ale nebyli mezi obžalovanými. Dále má požádat ruské úřady o nový výslech šéfa moskevské firmy, aby tentokrát otázky mohli klást i obhájci – ačkoli tento důkaz byl nevýznamný, rozsudek na něm nijak nezávisel! S takovou se může případ vléct donekonečna. Jestli vrchnímu soudu chyběly důkazy, měl je doplnit a rozhodnout sám.

Jsou to právě energičtí soudci jako Hana Hubáčková, kdo zvolna buduje důvěru v tuzemskou justici. A jsou to papírožrouti typu Pavla Zelenky, kdo bere naději, že by někdy soudy mohly být rychlé i spravedlivé.

Motoinvest je zpět

Případ pohledávek z Konsolidační agentury se kupodivu také týká skupiny finančních pirátů z Motoinvestu. Dříve neznámá firma EC Group loni vyhrála velkou soutěž o balík téměř tisíce pohledávek v hodnotě 38 miliard, které agentura za státní peníze vykoupila z bank (přesný účet nebyl zveřejněn). Od počátku se říkalo, že za EC Group stojí Motoinvest, a minulý týden to potvrdil: oficiálními majiteli firmičky se stali někdejší ředitel Motoinvestu Jan Dienstl a hlavní makléř Pavel Šimek. Nic proti tomu, vymáhání dluhů je drsná branže a těžko v ní hledat hochy a dívky z nedělní školy. EC Group zaplatila na poměry hodně – nabídla 3,4 miliardy, což bylo v soutěži zdaleka nejvíc. Jakou zlatou žílu v balíku viděli, těžko říci, protože Konsolidační agentura podle svého zvyku seznam prodávaných dluhů utajila. Ostří hoši kolem Dienstla však tentokrát špatně počítali: kšeft s dluhy nevynesl dost, takže se nyní domáhají slevy v řádu stovek milionů.

Nyní se do případu vložila dozorčí rada Konsolidační agentury, tvořená současnými a bývalými poslanci v čele s Vlastimilem Tlustým z ODS, a doporučuje od smlouvy s EC Group úplně odstoupit. Proč? Nač? Komu to prospěje? Žádné zdůvodnění, celý byznys s pohledávkami ve státní (!) Konsolidační agentuře je přísně tajný. Jasné je tolik: při odstoupení od smlouvy se EC Group vrátí zaplacené peníze a z jejího pohledu nula od nuly pojde, kdežto stát dostane vydobytou sumu (podle dostupných informací zatím skrovnou) a zbytek pohledávek. Ovšem pohledávky jsou rychle se kazící zboží, dnes mají menší hodnotu než loni. Zde je proto otázka pro poslance Tlustého a ostatní členy dozorčí rady: čí zájmy to vlastně hájíte, pánové? Můžete vysvětlit, v čem je pokyn dozorčí rady výhodný pro stát?

Kde začít

Na verdiktu vrchního soudu o CS Fondech, jakkoli špatném, se nedá nic měnit. Lze jen doufat, že nižší instance případ vyřídí co nejrychleji a že vrchní soudce Zelenka odejde z justice.

Obchod s pohledávkami však ještě ztracený není. Je to jeden z úkolů pro ministra financí poté, co prosadil reformu: teď je na řadě zprůhlednění Konsolidační agentury. Obměna dozorčí rady by byl dobrý první krok.

(RESPEKT)



Zpátky