Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2003


Antonín Klimek nemá rád legendy

Karel Pacner

Nejstarší vzpomínku má Antonín Klimek jako dvouleté mrně na podzim 1939. Poté, co vznikl Slovenský štát, rodina soudce Klimka, Čecha, musela z Humenného odejít do Prahy, s sebou si mohla vzít jenom to nejnutnější. "Otec odjel do Prahy s tím, že mu bratr Adolf pomůže - byl totiž vládním komisařem na ministerstvu školství. Avšak bratra zavřelo gestapo. Pomáhal našim letcům utíkat za hranice. Byl nejdřív odsouzen k smrti, ale protože v devětatřicátém roce chtěli ještě Němci ukazovat mírnost, dali mu doživotí. Válku strávil v německých kriminálech." Otec sehnal práci u exekučního soudu. Když vypuklo 5. května 1945 v Praze povstání proti Němcům, odnesl malý Tonda na barikádu v jejich ulici několik kočičích hlav, jimiž byla vydlážděna. Aby sis to zapamatoval - říkali mu.

Ročník podle prospěchu

Komunistický puč v únoru 1948 vnímal jedenáctiletý Tonda podle reakcí rodičů jako něco zlého. Když k nim v těch dnech přišel strýc Adolf, generální tajemník lidové strany, poslali rodiče Tondu ven sáňkovat. "Už byla tma. Najednou šli okolo dva milicionáři s puškami na ramenou a jeden z nich mi řekl: Jdi domů, chlapče. Mohlo by se ti něco stát. Šel jsem tedy domů. Rodiče řekli, že strejda už odešel, ale do jednoho pokoje jsem nesměl vstoupit - snad tam ještě pár dnů bydlel. Potom utekl na Západ." Do gymnázia chodil do Londýnské ulice. Zuřila válka v Koreji. Dr. Klimek už nebyl soudcem, komunisté ho sesazovali a šikanovali tak dlouho, až sám odešel. Našel si zaměstnání nočního hlídače na stavbě. Matka se stala domáckou dělnicí - šila pro družstvo Ozdoba, pak pracovala ve skladu. Po maturitě v roce 1955 chtěl jít studovat práva nebo filozofii. "Otec mne však před právnickou fakultou varoval - to, co nastolují komunisté, není spravedlnost. A o filozofii jsem se dověděl, že se tam většina přednášek scvrkla na marxismus. Přihlásil jsem se tedy na historii. Měl jsem štěstí. Děkan Mirko Očadlík řekl: Zkusíme přijímat studenty hlavně podle znalostí, na nějaké kádrování nebudeme moc hledět. Tenhle pokus se příliš nezdařil."

Čas na dva prezidenty

Čerstvý historik Klimek dlouho hledal v roce 1960 zaměstnání. Asi po půl roce, když ho odmítli ve více než dvaceti institucích, se dověděl o místě v archivu plzeňské Škodovky v Praze. "Nikdo to nechtěl vzít, protože archivář neměl kancelář, jenom dva obrovské sklepní depozitáře pod budovou v Jungmannově ulici." Ze Škodovky jsem také chodil studovat do blízkého Ústavu marxismu-leninismu, kde v té době byly uloženy archivy prezidentů Masaryka a Beneše. Mívám štěstí na přátele. Jednoho jsem získal i v tamním archivu. A on mi velkoryse nabídl: Bádej si v těch dvou archivech, co chceš. Strávil jsem tedy nad Masarykovými a Benešovými dokumenty přes patnáct let." Nikdo od něj nechtěl, aby okamžitě publikoval nějakou studii, a on po tom také netoužil, protože věděl, že by nemohl napsat, co by chtěl. Měl čas a klid.

Píši o vrchních velitelích

V roce 1990, kdy se od základu proměňoval Vojenský historický ústav, dostal nabídku, aby tam nastoupil. První práci, kterou prokázal své obrovské znalosti, mohl publikovat už v roce 1989 - jmenovala se Diplomacie na křižovatce Evropy. Následovala knížečka Jak se dělal mír v roce 1919. V roce 1992 vydal pro širokou veřejnost knihu o Edvardu Benešovi Zrození státníka. "Kolegové zpracovávali různá vojenské témata. Když se ptali mne, čím vojenským se zabývám, odpověděl jsem - já přece píšu o vrchních velitelích." Bouře vypukla, když v letech 1996 a 1998 vydal ve dvou dílech Boj o Hrad. Snažil se tam kriticky rozebrat vnitřní politiku první republiky, a to na pozadí boje o nástupnictví po prezidentu T. G. Masarykovi. "Nemám rád legendy. Respektuji Masaryka jako jednoho z největších mužů 20. století. Jenže byl to také jen člověk se slabinami a omyly. Snažil jsem se dělat totéž co on, když brojil proti falešným Rukopisům." Druhým vrcholem Klimkovy tvorby jsou dva tlusté díly z řady Velké dějiny zemí Koruny české, opět věnované první republice. Nyní Klimek napsal pro edici nakladatelství Havran knížku Nástup Hitlera - počátek konce Československa. "Mnichov musel přijít. Versailleský mírový systém, s nímž bylo Československo osudově spjato, se začal rozkládat a aby Západ pochopil, že republika měla být zachována, vlastně musela být nejdříve zničena, se všemi tragickými následky pro Evropu a svět." A co bude psát Klimek dál? "Hledám téma. To mi dá často víc námahy než vlastní psaní. Cosi se mi v hlavě rýsuje, ale jsem pověrčivý a mluvit o tom nechci."

(MF DNES)



Zpátky