Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2003


Na cestě z práce ho ztloukli policisté

Radek Kedroň

Státní pokladna by opět mohla vyplácet statisíce korun za policejní násilí. Vysokoškolský asistent Univerzity Karlovy Byeongj Jeong podal k Evropskému soudu pro lidská práva stížnost, v níž tvrdí, že ho před třemi lety česká policie při zásahu proti demonstracím mučila a ponižovala. K mezinárodní soudní instanci se obrací proto, že v Česku se svými stížnostmi neuspěl.

Jihokorejského profesora ekonomiky zatkla policie při pražských protestech proti zasedání Mezinárodního měnového fondu v září 2000, když se vracel v pozdních večerních hodinách domů z práce. Kdo z policistů jej tehdy ztloukl, se nepodařilo objasnit. "Pokud štrasburský soud uzná, že proti němu policie použila násilí, nejspíš rovněž nařídí, aby jej stát odškodnil," tvrdí jeho advokát David Strupek.

Stát platí za policejní násilí

Nebyly by to první peníze vyplacené kvůli brutalitě policistů. Ve středu soud pro Prahu 5 nařídil, aby stát - respektive daňoví poplatníci - odškodnil Miroslava Špadrnu, jehož podle rozsudku před čtyřmi lety při silniční kontrole udeřil obuškem tachovský policista Václav Truksa. Částku 179 tisíc korun má Špadrnovi vyplatit ministerstvo vnitra, přestože "bezdůvodné napadení" má na svědomí Truksa. "Můžeme žádat od dotyčného náhradu škody. Zda toho využijeme, nemůžeme zatím říci, protože rozsudek ještě není pravomocný," uvedl Jiří Hájek z ministerstva vnitra. Za pár dnů se bude u soudu probírat i další případ. Občan bývalé Jugoslávie Fehim Hanuša chce po vnitru třicet milionů korun a omluvu. Za to, že byl v roce 1995 při zásahu policejního komanda velmi těžce zraněn. Krajský soud v Praze mu už loni přiznal odškodné ve výši tři sta tisíc korun, on však požaduje vyšší odškodnění.

(MF DNES)



Zpátky