Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2003


Čistka v hnízdě mafie.

Jaroslav Spurný

Dosazený tým má vymýtit korupci a zločin v karlovarské policii

Poté, co dvanáct důstojníků karlovarské policie skončilo postupně kvůli podezření z těžkých zločinů mimo službu, podal minulý týden (13. - 19.10.2003, pozn. red. CS-magazínu) demisi i okresní šéf Vlastislav Slíž. Karlovy Vary se tak v expertních analýzách a komentářích staly místem, kde lze současný rozklad „grossovské“ (Stanislav Gross - ministr vnitra, pozn. red. CS-magazinu) policie sledovat v přímém přenosu. V oblasti se zcela rozpadlo policejní vedení a nad služebnou musela být vyhlášena nucená správa: z krajského města přišel tým, kterému jsou karlovarští strážci zákona podřízeni. Ani noví velitelé si ale nejsou jisti, zda se tímto zásahem podaří napravit katastrofální pověst sboru a postavit ho na nohy.

Kádry maří naději

Karlovarský okresní ředitel policie Vlastimil Slíž složil funkci už hodně po dvanácté. Hříchy, za které jsou v současné době jeho muži vyšetřováni, souzeni či odsouzeni, vyráží dech. Najdeme mezi nimi únos a bití občanů, pojišťovací podvod či kontakty s gangstery a vrahy. Malý příklad toho posledního: když letos na jaře dopadli středočeští policisté známého slovenského mafiána Mikuláše Černáka, seděl v autě patřícím karlovarskému kriminalistovi Milanu Harvánkovi. O měsíc později byl chycen vrah řidiče kamionu, jemuž zabijáckou zbraň obstaral jeho kamarád, člen karlovarské policejní zásahovky Martin Molnár. Co ale Karlovy Vary „proslavilo“ v celé zemi a definitivně zlomilo Slížovi vaz, je „případ Budík“.

Kontury jsou díky médiím všeobecně známé. Loni dvacátého prosince přepadl neznámý člověk pobočku karlovarské pošty. O dva dny později přišel na stejnou poštu zaplatit složenku muž, ve kterém úřednice poznaly předešlého zločince. Policisté přivolaní přes linku 158 na místě zjistili, že jde o Jana Budíka (25), karlovarského kriminalistu a syna jejich nadřízeného – náměstka policejního ředitele Vladimíra Budíka. „To je vyloučeno, že by policista přepadal poštu,“ sdělili úřednicím, kolegu nechali jít a s vyšetřováním, zda na svědectví žen něco přece jen není, se v rozporu se zákonem a všemi předpisy vůbec neobtěžovali. „Byla to hloupá chyba,“ říká k tomu dnes mluvčí karlovarské policie Eva Plíhalová. „Došlo k ní ale jen proto, že naši muži prostě vině pana Budíka nevěřili.“

Tím ovšem postup karlovarských kriminalistů nelze omluvit. Následkem jejich „hloupé chyby“ je totiž fakt, že nad Janem Budíkem zřejmě navždy visí podezření z vážného zločinu, aniž z fakt současné žaloby kyne naděje jej za to potrestat či naopak očistit. Když totiž později na intervenci vedení pošty a některých karlovarských policistů vstoupila do věci inspekce a přivedla Budíka k soudu, skončil proces osvobozujícím výrokem. „Bohužel policie zmařila vyšetřování, a tak neexistuje dostatek důkazů k odsouzení,“ sdělil veřejnosti soudce Tomáš Mahr. Karlovarští policisté totiž neprovedli tzv. rekognici (rozpoznání podezřelého svědkem v řadě několika tváří), ale naopak úřednicím pana Budíka několikrát ukázali samostatně. Tím znemožnili šanci doplnit rozpoznání později.

Za tento fatální postup bylo pět karlovarských policistů obviněno ze zneužití pravomoci veřejného činitele – na čelném místě mezi nimi druhý muž okresního sboru, otec podezřelého Vladimír Budík, a spolu s ním šéf kriminálky Miroslav Roušal. Celá pětice patří ke starým kádrům (například Budík sloužil u policie od počátku sedmdesátých let, ostatně jeho šéf má za sebou stejně dlouhou policejní kariéru) povolaným kvůli „zkušenostem“ znovu do velení právě za současného ministra Grosse.

Spolu s „Budíkovou pětkou“ tak počet karlovarských policistů obviněných z trestného činu dosáhl rekordních čtrnácti. „Nechal jsem si spisy obviněných předložit,“ říká plukovník Jan Brázda z krajské policie, šéf „nucené správy“, která do okresu nastoupila po Slížově rezignaci. „Řadu z nich bych okamžitě propustil. Ale podle zákona musím počkat, až proběhne soud, a to se může táhnout několik let.“ Obvinění strážci zákona jsou zatím postaveni mimo službu a pobírají zhruba osmdesát procent svého běžného platu.

Koho Budík zastřelí

„To, co se stalo v Karlových Varech, se musí vymýtit. Já se zatím jen rozhlížím kolem sebe, takže zdejší situaci ještě nemohu příliš komentovat. Myslím, že jsem byl pověřen velením proto, že nejsem spojen s minulostí tamní policie,“ vysvětluje pověřený šéf Jan Brázda. A zde je nutné udělat kratší odbočku. Podle řady zpráv speciálních policejních útvarů investují v Karlových Varech hlavně Rusové, kteří jsou spojeni z různými mafiemi. Jinými slovy, v lázeňském městě perou špinavé peníze. Karlovarskou situaci dokonce přímo a jmenovitě analyzovala BIS, včetně jmen několika zvlášť pozoruhodných podnikatelů. Respekt už informoval například o Alexandru Rebjonkovi, majiteli hotelu Imperial, jehož tajné služby a policie podezírají z kontaktů na KGB a který se relativně často vyskytuje v blízkosti nynějšího prezidenta Václava Klause (J. Spurný: Klausův přítel v hledáčku BIS, CS-magazín 11/2003). „Je to takové malé Rusko. Včetně policajtů páchajících zločiny,“ hodnotí Karlovy Vary bývalý šéf odboru pro boj s ruskojazyčnými mafiemi Zdeněk Macháček. Ředitel Brázda je v rozhovoru o propojení mafie a policistů zdrženlivý. „Nelze to nikdy vyloučit,“ říká, „ale pokud se to stane, jde jen o excesy.“ Plzeňský státní zástupce Libor Řeřicha, který má většinu případů obviněných karlovarských policistů na starosti, je přesvědčen, že kauzu „Budík a spol.“ uzavře do dvou měsíců. „Na jeden okres je toho až moc, a pokud jde o propojení zločinců, mafiánů a policie, to bych mohl vyprávět. Jenže jsou to jen neprokazatelné indicie,“ dodává.

Všech dvanáct policistů svou vinu popírá, nicméně s tiskem hovořit nechtějí. Pouze náměstek Vladimír Budík udělal výjimku. „Kdybych spáchal to, z čeho jsem obviněn, tak se dávno zastřelím,“ řekl novinářům. To ovšem trochu vykradl sám sebe. Tři měsíce předtím řekl totiž médiím u soudu se svým synem, že „kdyby to můj syn skutečně udělal, tak jej zastřelím“.

(Respekt)



Zpátky