Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2003


Lidé pijí alkohol často i v práci

Jan Gazdík

Češi pijí často alkohol v zaměstnání. Byť to zákon zakazuje, mnoho lidí si v práci přihne piva, vína i kořalky. Psychiatr Ladislav Csémy říká, že doznívá silný návyk z komunismu, "kdy i sebemenší záminka posloužila k pitce na pracovištích". Popíjejí číšníci, řemeslníci a k nejrizikovějším skupinám patří dokonce i lékaři s učiteli. Potvrdili to čtenáři, kteří včera (09.10.2003, pozn. red. CS-magazínu) reagovali na výzvu, aby MF DNES popsali své zkušenosti s pitím v práci.

Pro Česko je alkohol problém už léta. Zemře kvůli němu ročně šest tisíc lidí. Češi jsou v pití třetí v Evropě. Ve sborovnách některých škol to podle učitele Jiřího K. zavání leckdy jako v palírně tvrdého alkoholu. "A pokud vím, tak naše škola není výjimkou," říká pětatřicetiletý pedagog, jemuž popíjení kolegů o přestávkách velmi vadí. "Co pořád máš, pije se všude. Ani v parlamentu z chlastu nikoho hlava nebolí," namítají kolegové Jiřího K., když se proti jejich zlozvyku ohrazuje. Mladý učitel si stěžuje, že už se to ve sborovně nedá vydržet. Nepiješ? Jsi divný, říkají mu ostatní. Ve sborovně prý mají v jedné skříňce vína, v druhé tvrdý alkohol. "Kolegové to berou na otočku. Z hodiny jdou přímo ke skříňce, kopnou do sebe panáka a cucajíce hašlerku odcházejí učit další děti. Jestli si někdo myslí, že o 'konspirativním pití' ve sborovně děti nevědí, tak je vedle."

Učitelé patří k profesním skupinám, které alkohol ohrožuje nejvíce. Ladislav Csémy z pražského psychiatrického centra sice říká, že popíjení učitelů v pracovní době není tajemstvím, nicméně zkušenost pedagoga Jiřího K. jej vyvádí z míry: "Tedy tohle... to je drsné. Starší děti určitě vědí, že dospěláci ve sborovně o přestávkách nasávají, tak jako jsme měli i my přehled, jaké cigarety ti naši učitelé kouří. Favoritem mé třídní byly partyzánky." Pro děti je to podle Csémyho stejně zvrácený vzor jako popíjející poslanci pro učitele, kteří svou zálibu v pití omlouvají alkoholickými skandály poslanců a senátorů. Psychiatr připomíná, že příčin, proč učitelé pijí na školách, je víc. Tou hlavní je však stres při vyučování. "Osmáci či deváťáci učitelům dokonce nadávají. Pro pedagogy je to obrovská psychická zátěž." V pohovorech, které Csémy s učiteli vedl, zaznívá: "Chtějí po nás, abychom vychovávali děti, ale my jsme vůbec rádi, že den přežijeme a z těch peněz jakžtakž vyžijeme!" Populární zpěvák Karel Hála (70) vzpomíná, jak s dirigentem Václavem Hybšem hudebníkům i zpěvákům kategoricky zakázali pít alkohol před vystoupením. "Trému neodbourává, spíše vám pak vypadávají texty, nevěřím ani tomu, že inspiruje." A proč Češi tolik pijí? "I proto, že je to laciné. Nedávno jsem si dal panáka vodky za padesát a k tomu minerálku za osmdesát!" říká Hála. Číšnice Marie P. si zase stěžuje na alkoholismus svých kolegů: "Jsou denně v lihu... a majiteli restaurace ani zákazníkům to nevadí. Berou to jako normu." Zaráží ji i rostoucí množství mladých lidí, kteří pijí. "Přijdou v deset dopoledne, udělají svých dvacet piv a odejdou ve čtyři ráno. Marně shánějí práci, ale jinak jsou, jak říkají, v pohodě," říká číšnice. I další volají se shodli, že Češi se v práci rádi napijí. A slaví tam pomalu kde co. "Prostě se druží," dodává Csémy. I když už ne tolik jako za totality.

(MF DNES)



Zpátky