Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2003


Nová technologie - pasivní radar

Tomáš Krystlík

Přestože nevysílá žádné signály, je schopen objevit lodě, auta, lidi, letadla a to dokonce i "neviditelné" bombardéry typu Stealth a do 500 km nad zemským povrchem je schopen identifikovat i zcela malé předměty. To vše za velmi malých nákladů - za 20 tisíc dolarů ve srovnání s moderním radarem, který přijde na 25 milionů dolarů. Připomeňme, že klasický aktivní radar (zkratka z "radio detection and ranging") vysílá silný elektromagnetický signál a přijímá jeho ozvěnu po odrazu od předmětů. Ze zpoždění mezi signálem vyslaným a přijatým vyplývá vzdálenost předmětu, z frekvenčního posunu podle Dopplerova efektu určí pokročilejší radary i rychlost pohybu zaměřeného předmětu.

Pasivní radar využívá změn ve změti nejrůznějších elektromagnetických vlnění z rozhlasových a televizních vysílačů, z mobilních telefonů, z družic a podobně, ve kterém se daný předmět nachází. Tisíce různých zdrojů elektromagnetických signálů představují značný chaos, ale jejich malé změny, způsobené odrazem od předmětu, se dají pomocí počítače dešifrovat a určit tak jeho polohu, rychlost a směr pohybu. Nyní to vypadá, že pasivní radar dozrál do sériové výroby - mnohé podniky hlásí zásadní průlom v této technologii, ohlašují termíny zkoušek, rapidně se množí konference o této nové technologii. S vyloučením veřejnosti ovšem. Vojenské zájmy si vynucují co nejpřísnější utajení. Něco přesto proniklo na veřejnost.

Společnost Roke Manor Research se sídlem v britském Hampshiru, která náleží do koncernu Siemens, vyvinula společně s BAe Systems tzv. Cellphone Radar, ve zkratce Celldar, který využívá signálů ze stacionárních vysílačů mobilních telefonů. Nedávno jej předvedla britské armádě při manévrech kolem Salisbury, kde Celldar byl schopen detekovat tanky, nákladní vozy a jiná vojenská vozidla a jejich pohyby po celém cvičišti. Roke Manor Research cenu pasivního radaru sice neuvedl, ale jeho předchozí typ z roku 1999, skládající se z běžného PC a z dílů dvou mobilních telefonů, stál v přepočtu méně než 3 000 euro.

Americký zbrojní koncern Lockheed Martin již loni na podzim předvedl americkému vrchnímu velení, že reprezentant třetí generace jeho pasivních radarů Silent Sentry (Tichá stráž) je schopen podchytit veškerý letecký provoz nad Washingtonem jen pomocí vyhodnocovaných změn signálů z místních rozhlasových vysílačů s dosahem cca. 200 km.

Jelikož pasivní radary nevysílají signály, budou rakety určené k ničení radarových zařízení, které se zaměřují na cíl podle jím vysílaného radarového signálu, k ničemu. Také piloti bojových letadel nebudou napříště vědět, že je nepřátelský pasivní radar zaměřil, protože varující zařízení rozpoznává signály vysílané aktivním radarem. Pasivní radar ale žádný signál nevysílá. Američtí vojenští stratégové tato nová fakta přijímají se smíšenými pocity - neviditelné bombardéry B-2 a F-117 ztrácejí tak svoji výhodu. Sice oficiálně dosud nebyl pokus proveden, nebo se o něm neví, ale experti jsou názoru, že v poli obrovského počtu elektromagnetických signálů pasivní radary odhalí i je. Ještě horší je, že tyto neviditelné bombardéry kvůli své neviditelnosti pro nepřátelské klasické aktivní radary, protože neodrážejí jasné radarové signály, nemají výzbroj, kterou by se bránily napadení. Ze stejného důvodu létaly dosud bez doprovodu. Pokud se odhady expertů splní, stanou se těžkopádné a velmi drahé bombardéry typu Stealth lehkými cíli.

Na druhé straně znamenají pasivní radary novou etapu ve sledování nepřítele. Podle slov ředitele vývoje firmy Roke Manor Research Petra Lloyda stačí jeden letoun AWACS vybavený Celldarem sledovat vše, co se děje v celém státě, létaje jen podél jeho hranice. Podle něj je systém Celldar schopen i identifikovat a sledovat pohyb lidí ve "využitelné vzdálenosti z vojenského hlediska". Poté, co jeho prohlášení o schopnosti Celldaru sledovat osoby vyvolalo velký ohlas v britských médiích a protesty ze strany ochránců osobních dat, firma Roke Manor Research je oficiálně dementovala.

Odborníci počítají, že vyrobit pasivní radar nebude v dohledné době problém ani pro různé amatéry, kteří se dnes věnují odposlechu policejní rádiové komunikace nebo se napojují na bezdrátový telefon souseda. Sice je to zakázané, ale hledejte je, když je neprozradí žádný elektromagnetický signál! A tak tomu bude brzy i u jimi zhotovených pasivních radarů.



Zpátky