Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2004


Infekční onemocnění mohou prodloužit život, tvrdí vědci

Infekční onemocnění mohou prodloužit život, tvrdí vědci

Rýma, bolesti kloubů a zvýšená teplota - to jsou příznaky přicházející nemoci, které většina lidí dobře zná a které nevěstí nic dobrého. Podle britských vědců však mohou být virová onemocnění spojená s horečkou pro naše zdraví paradoxně velmi prospěšná. Stimulují totiž obranné mechanismy těla spojené s vylučováním určitých chemických sloučenin, které mohou prodloužit život buněk. Zprávu uveřejnila BBC.

Stejně blahodárný může být prý i menší fyzický stres. Podle vědců totiž mírná dávka stresu dokáže zapnout klíčové geny, které stimulují obranné buněčné mechanismy. Odborníci však dodávají, že naopak dlouhodobý stres má úplně opačný efekt.

Genetici z americké univerzity v Illinois studovali reakce na škrkavce, která má podobné biochemické prostředí jako lidské bytosti. Pomocí zvýšené teploty těmto tvorům přivodili šok, který vyvolal podobnou odezvu organismu jako stres u lidí. Jejich tělo zareagovalo tak, že začalo produkovat mimo jiné i chemické stabilizátory, které umějí "opravit" poškozené proteiny v buňkách. Chemická reakce, kterou stres vyvolal, dokáže tedy oddálit nebo úplně zamezit ničení buněk, a tedy i jejich stárnutí. Stres podle vědců způsobuje kromě infekcí a zvýšených teplot i vliv toxických látek a těžkých kovů. "Trvalý stres a dlouhodobé nemoci samozřejmě nejsou pro tělo prospěšné. Jejich občasné propuknutí a mírná zátěž však organismu mohou pomoci," uvedl pro BBC vedoucí výzkumu a univerzitní profesor Richard Morimoto.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky