Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2004


Rusko volilo poslance

Petruška Šustrová

Volby v obrovském Rusku, které se konaly tuto neděli (7. prosince 2003, pozn. red. CS-magazínu), jsou nepochybně událostí číslo jedna. Podle komentátora ruské televize to však byly nejnudnější volby v ruských dějinách. Překvapení se nekonalo: podle předvolebních prognóz a všech očekávání je vyhrála strana Jednotné Rusko, tedy strana, která podporuje prezidenta Vladimira Putina.

Překvapivé nebylo ani to, že se slušně umístila nová strana, vzniklá teprve pár týdnů před volbami. Rusky se jmenuje Rodina, což znamená Vlast, a je to strana, která rovněž podporuje Vladimira Putina. Dalo by se říci, že ho podporuje aktuálně – požaduje totiž potrestání bohatých oligarchů, kteří se obohatili na ruské privatizaci.

Putin se ovšem nejbohatších ruských už zbavil – boháči Boris Berezovskij a Vladimir Gusinskij uprchli ze země, Roman Abramovič se rozhodl podnikat v zahraničí a nikoli v Rusku a Michail Chodorkovskij, nazývaný také „ropný král“, byl koncem října dramaticky zatčen a sedí ve vězení. Ruský prezident se viditelně nehodlá s nikým dělit o moc, a poražení oligarchové pro něj představovali konkurenci. Kupovali sdělovací prostředky, ale také poslance a zákony, a tak nejmocnější muž Ruska usoudil, že tomu musí udělat přítrž.

Nejspíš se dá pochopit, že mnozí ruští voliči názor svého prezidenta sdílejí. Přirozeně jim přitom nejde o moc, žádnou moc nemají a ani mít nebudou, ale patrně jsou přesvědčeni, že za posledních deset let prostě nebylo možné v Rusku poctivě získat miliardy dolarů. V tom mají nepochybně pravdu. Jenže za posledních deset či dvanáct let se v Rusku poctivě nedaly získat ani peníze daleko menší, a to znamená, že všichni, kdo v Rusku vlastní velký majetek, k němu přišli do té či oné míry nepoctivě.

Vidina, že se peníze po porážce oligarchů vrátí do kapes řadových občanů, aby si tak aspoň dodatečně polepšili z výnosů privatizace, je ovšem zcela naivní. Nic takového se nestane a voliči v to nejspíš ani nedoufají. Spíš si dělají naděje, že Vladimir Putin, který se těší obrovské důvěře veřejnosti, zavede v zemi pořádek.

Pokud jde o pořádek, mají nejspíš pravdu, ostatně ani hospodářské výsledky Ruska nejsou špatné. Otázka ovšem je, zda se dá mluvit o svobodné a demokratické společnosti. Ruská opozice tvrdí, že nikoli, že jde v nejlepším případě o demokracii řízenou. Jenže výsledky nedělních voleb, v nichž opozice žádných báječných výsledků nedosáhla, naznačují, že ruští voliči dávají přednost jistotě a pořádku. A tak se dá říci, že za většinou kandidátek voliči vybírali jedinou tvář: tvář Vladimira Putina.

(ČRo-Regina)



Zpátky