Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2004


Jak jsme se složili na lotto

Luboš Palata

Jak jsme se složili na lotto, Karlin a nový Seton-Watson

Celá Karpatská kotlina se složila neznámému šťastlivci na skoro půlmiliardovou výhru v maďarském lottu. V minulých týdnech, kdy už se částka vyšplhala do závratných stamilionových sum, zapomněli Chorvati, Slováci i Rumuni na všechny uherské křivdy a Rakušané na svoji zápaďáckou hrdost. A všichni pilně škrtali čísla na výherních tiketech. I já jsem svojí stovkou přispěl, když si jeden kolega z novin šel vsadit k "dolnozemcům". Bohužel to bylo už před několika týdny, a tak se nemusím jít na svůj tiket už ani podívat. Vyhrál někdo jiný, třeba ale nějaký Rumun.

Přijít k několika stům milionů lze však bezpracně i jinými způsoby, jak se ukazuje na vyšetřování dalšího velkého korupčního skandálu v Polsku. Tam už od prázdnin prokuratura šetří podezření, že určitou změnou v zákoně by se z jednoho výherního automatu, co jich jsou všude ve střední Evropě plné hospody, neplatila měsíční paušální daň dvě stě, ale pouze padesát euro. Tato drobná úprava, jež by možná prošla i bez většího povšimnutí, měla třem poslancům vládního Svazu demokratické levice přinést úplatek ve výši deseti milionů dolarů, tedy kolem tři sta milionů korun. Protože už jde během půldruhého roku o druhý obří korupční skandál vlády, úplatkářskou aféru kolem výstroje polských vojáků v Iráku nepočítaje, žádá polská opozice o "samorozpuštění" parlamentu. "Tento Sejm ztratil úplně všechnu legitimitu pro svoji další existenci," prohlásil šéf pravicové strany se symbolickým názvem Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński.

Zda se tak stane, je ale velmi nejisté. Premiér Leszek Miller nejenže už přes rok ustává obdobný korupční skandál "Rywin", jehož stopy vedou přitom přímo do jeho úřadu. Ve vládnutí mu nevadí dokonce ani to, že po vypuzení lidovců z kabinetu nemá v Sejmu dokonce ani většinu. Zatím ale neměla většinu ani opozice, a tak zkušený politik Miller spokojeně proplouval všemi hlasováními, včetně daňové reformy.

Svůj první korupční skandál, který má naději na to být skutečně vyšetřený, zažíváme i my na Slovensku. O tom, jak tady kde kdo krade a je uplácen, se v hospodách mluví léta, dokonce i nějaké to trestní oznámení padlo, ale poprvé byl "ústavní činitel" chycen přímo při činu. Poslance Hnutí za demokratické Slovensko Gabriela Karlina až do úterý minulého týdne nikdo neznal. A to dokonce tak, že panovala velká nejistota, zda se píše s krátkým nebo dlouhým i. Dnes už ale Karlina zná každý, avšak tato sláva je vykoupena zatím několikadenním pobytem ve vězení, které se, pokud bude skutečně usvědčen, může změnit na několik let. Nadšení, že byl konečně někdo chycen, netlumí ani fakt, že Karlin je mezi vypasenými slovenskými korupčními kapry podměrečnou mřenkou. Úplatek, kterým si jedna středoslovenská stavební firma chtěla pojistit stavbu tělocvičny, byl "pouhých" půl milionu, navíc se nejednalo ani o skandál na celostátní, ale pouze krajské úrovni, kde hrál Karlin zřejmě pouze roli prostředníka pro krajskou pokladnu HZDS. Během jednoho dne se slovenský parlament Karlina zbavil, tak jako se ve středověku zbavovali v městech lidí nakažených morem. Pro poslance okolních středoevropských států je kauza Karlin výstražným příkladem. V Karlinově případě byl totiž velice úspěšně nasazen "agent provokatér", který do centrály HZDS přinesl požadované peníze, a stejně tak úspěšně bylo použito i odposlouchávání telefonů, které podle všeho umožnilo donutit zmíněnou stavební firmu spolupracovat s policií. Zavádění takových novot si proto u sousedů Slovenska řádně rozmyslí, protože jeden nikdy neví. Na rozdíl od většiny politiků v našem regionu měl totiž Karlin pouhý "okál" (typ montovaného rodinného domu, pozn. red. CS-magazínu), což také o něčem svědčí.

Blíží se Vánoce a už je zřejmě nejvyšší čas myslet na dárky. Knížka "Dějiny přítomnosti" Timothy Gartona Ashe, zrzavého profesora z Oxfordu, o dějinách té "naší Evropy" devadesátých let, je fascinujícím čtením. Není jenom výjimečná tím, že je o nás, o tom, co deset let zažíváme. To, co ji dělá unikátní, jsou souvislosti, do kterých je usazena. Ash také touto knihou dokazuje, že v něm máme nového Setona-Watsona, bez kterého by zřejmě žádné Československo nikdy nebylo. Bez lidí Ashova typu bychom zřejmě zase my příští rok nevstupovali do Evropské unie.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky